| acidliric a întrebat:

Salutare. La evaluare nationala de la limba romana voi cum ati facut la exercitiul 5 si 6? Ati subliniat predicatele si ati incercuit elementul de relatie? Eu am vrut initial sa fac asta dar supraveghetorii de la mine din clasa mi-au spus ca se poate considera semn si-mi poate anula lucrarea si de teama nu am subliniat si incercuit, voi ce-ati facut? Uitandu-ma pe barem exercitiile in sine le-am facut corect numai ca nu am subliniat si incercuit, oare ma va depuncta pentru acest fapt? Desi in enuntul exercitiului si in baremul de pe site nu specifica de faptul ca trebuie subliniate predicatele si incercuit elementul de relatie. Iar la subiectul I la exercitiul 4 am spus ca opera "din durerile lumii" de Alexandru Vlahuta este o opera epica deoarece autorul isi exprima indirect sentimentele prin intermediul faptelor si al actiunii. Modul predominant de expunere este naratiunea deoarece se povestesc fapte si intamplari organizate pe momentele subiectului si existenta naratorului obiectiv (care nu participa la fapte si intamplari iar relatarea se face la persoana a III-a), este bine!?
Astept parerile / raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La exercițiul 5, din enunț se spunea că fiecare propoziție trebuie transcrisă și precizat felul lor.
Nu trebuia să încercuiești elementele de relație, nici să subliniezi predicatele.

La exercițiul 6, trebuia să construiesti o frază din două propozitii în care prima să fie principală și a doua să fie propozitie predicativă. Fraza trebuia împărtită în propoziții, precizând felul lor.
1 punct pentru construirea unei fraze alcătuite din două propoziții
3 puncte pentru construirea unei propozitii predicative introdusă oprin adverbul relative "cum"

Nu te depunctează, dacă ai făcut corect, primești punctajul maxim.

0 răspunsuri:
Întrebări recente