| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre termen regent si element de relatie? Adica in fraza Mergem încotro de indică marcajul, care este termenul regent si care este elementul de relatie?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Pai elementul regent este "Mergem", adica e propozitia principala, determinanta. In functie de ea, stabilesti felul propozitiei urmatoare. Adica mergem unde? Incotro de bla bla bla, este elementul de relatie (de regula se incercuieste). Dci mergem e principala si incotro de (plus ce urmeaza, incluzand si urmatorul predicat) e circumstantiala de loc. Totusi ar fi fost bine, daca scriai fraza intreagahappy

2 răspunsuri:
| IoAlexandra a răspuns:

Elementul de relatie este cuvantul/grupul de cuvinte care face legatura intre propozitii si termenul regent este cuvantul de care depinde propozitia principala(cuvantul pe care intrebi atunci cand faci contragerea propozitiei secundare).Ex. Unde mergem? Incotro ne indica marcajul. intrebam cuvantul mergem deci este element regent. incotro ne raspunde la intrebare si face legatura dintre fraze deci este element de relatie.

| oana2298 a răspuns:

Termenul regent este cel care subordonat la propozitia principala, iar elementele de relatie sunt conjunctiile subordonatoare sau coordonatoare, adv relative, pron relative si nehotarate.
In fraza ta termenul regent este propozitia subordonata indica marcajul, iar elementul regent este conj subord de.