| anonim_4396 a întrebat:

Intenționez să citesc „Ciclul Comăneștenilor" de Duiliu Zamfirescu, însă vreau o părere din partea cui a citit opera aceasta.

Mulțumesc.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Am citit cu placere acum peste 30 de ani. Si chiar mi-a placut, la acea vreme. In plus, m-a "salvat" la un examen, in facultate.
Sunt romane "cumintele", dar unele personaje sunt foarte bine conturate. Cu putina imaginatie, iti va fi foarte usor sa te plasezi in centrul actiunii, sa te alaturi unuia sau altuia dintre personaje.
Nu te astepta la ceva in genul romanelor moderne, ca nu e. E, insa, o lectura usoara si placuta.

| Kaℓi a răspuns:

E o intentie laudabila.
Merita citite, sunt romane reprezentative pentru literatura romana. Si se citesc relativ usor, te "prinde" lectura.