| stefstefansteff123 a întrebat:

Intr-un roman traditionalist se respecta ordinele cronologice?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Termenul de "ordine cronologica" nu se foloseste la plural! Nu poate exista decat o singura ordine cronologica.
Si, da: in romanele traditionaliste, ordinea cronologica este, in general, respectata.
Problema e ca respectivele romane sunt, acum, destul de greu de digerat, pentru ca ne-am obisnuit sa citim romane moderne, in care ordinea cronologica e optionala.

| ALGator a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Termenul "roman traditionalist" exista oare? De obicei -ist se refera la inusirea unei persoana sau grup de persoane (comunist, traditionalist). Un roman este "clasic" (curent literar clasicism), romantic, naturalist. Apoi "roman modern" probabil, care prezinta o mult mai mare libertate.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru ALGator):

Nu stiu. Eu am perceput termenul de "traditionalist" ca pe unul cu o cuprindere larga. Ma gandesc la romanele care respecta minutios caracteristicile curentelor in care sunt incadrate (clasicism, realism, naturalism etc). In plus, ma duce cu gandul la Rebreanu, Slavici, Marin Preda, Sadoveanu.

| Adry05 a răspuns (pentru ALGator):

Nu, e "traditional" si se refera la Baltagul. E clar, o sa ia cu siguranta bac-ul. laughing)

| stefstefansteff123 explică (pentru Adry05):

Cine a spus ca e vorba de Baltagul?