| Nihilista a întrebat:

.Întrebare pentru cunoscători.
Nu vi se pare că Cioran și Nietzesche au devenit un clișeu? Toată lumea se apucă să îi citească doar pentru a se lăuda cu asta,și pe lângă asta mulți postează la infinit citate cu ei pe FB, doar pentru ochii lumii. (oricum puțini îi înțeleg operele)

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Calmeaza-te! Exista un site cu jdemii de citate din jdemii de autori, special pentru semidoctii care nu sunt capabili sa gandeasca singuri sau sa scrie un cuvant mai lung de 5 litere.
De acolo provine turma de citate de pe facebook.
Doar nu-ti imaginezi ca aia de le pun la status le si inteleg sau au auzit macar de autori.
Stii? Pe principiul "...insirand cuvinte goale ce din coada au sa sune."

| Trolli a răspuns:

Toate lumea citeste citate (nu carti).
Cum vad un citat fain, pac il posteaza pe facebook! De ce? Pentru ca e cool, in plus par mai destepti...
Mai sunt si aia care se "lauda" cu au prieteni falsi, ca sunt dezamagiti, ca ei sunt minunati si fermecati, dar ca lumea rea din jur nu observa asta! sad Mi se pare patetic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moda de a posta citate e un cliseu in sine, indiferent despre ce autori vorbim. FB e mult mai rau decat un simplu cliseu, este mediul perfect in care cretinii se pot incuraja intre ei ca e in regula sa fii cretin. Si ar fi bine ca oamenii sa citeasca Cioran sau Nietzesche pentru ca mai apoi sa se poata lauda cu asta.

Doar pentru ca ai postat cateva citate nu te transformi intr-un filozof, poate doar intr-un snob care cerseste atentie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-a intamplat sa merg cu o carte de cioran in mana fara sa vreau constient.
ai voie sa abuzezi de cioran, indiferent de cum se comporta ceilalti. majoritatea citesc de-a valma fara sa tina cont ca isi distrug vechea ideologie, ceea e ce ok dar fara sa construiasca nimic. normal ar fi sa faci in asa fel incat ideea pe care te bazezi sa te avantajeze.

| Bøøgey a răspuns:

Daca stai sa te uiti bine, Facebook-ul a transformat mai totul intr-un cliseu.