| JstGeorge a întrebat:

La scoala jucam un joc, si ne punem intre colegi intrebari dintr-o anumita lectie. Momentan suntem la Baltagul, si as vrea sa pun intrebari (din roman sau din comentariu) mai grele. Nu aveti idei de cateva intrebari plus raspuns?

Răspuns Câştigător
| Magda211102 a răspuns:

Ba da, am idee.Vezi daca iti plac:
Cum se numesc copii lui Lipan? Minodora si Gheorghita
La cine se duce sotia lui Lipan ca sa vada de ce nu-i vine sotul? La vrajitoare/prezicatoare.
Cati criminali sunt si cati complici? Un criminal si un complice.
Cum se numeste criminalul? De ce a facut-o? Are mustrari de constiinta? Bogza.Pentru oi.Da,are.
In drumul sau sotia lui Lipan afla pe unde a luat-o sotul ei? Da, mai multi oameni ii spun pe unde l-au vazut plecand.
Ce parere au oamenii despre Lipan? Buna, om harnic, curajos, altruist.
Cine descopera cadravul? Cainele credincios pana la moarte
Unde a fost aruncat trupul lui Lipan? Intr-o rapa.
Ce pedeapsa primeste faptasul? Moartea.
Care e semnificatie titlului? Arma cu care este pedepsit faptasul.
De cine este insotita sotia? De fiul ei?
Stia sa citeasca? Nu.
Unde mergea sa-si verse pasul? La preotul Danaila.
Trece prin multe sate in drumul sau? Da.
A vandut oi Lipan? Da.
Ce face cu Minodora cand pleaca? O trimite la manastire.

2 răspunsuri:
| JstGeorge explică (pentru Magda211102):

Mersi

| Magda211102 a răspuns (pentru JstGeorge):

Nu ai pentru ce.Mersi pentru fundita!