| baharviatafurata22 a întrebat:

N-am inteles nici acum cum se egaleaza reactiile chimice.

Cine imi poate explica?

2 răspunsuri:
| OhGodWhy a răspuns:

Pai daca fiecare reactie chimica joaca un meci chimical si daca iese scorul de ex.1-1 sau 2-2 atunci este egalitate.Si asa se egaleaza.
Funda!

| 0Alexander0 a răspuns:

Daca nu sunt egalate, le pui coeficienti pana le egalezi.

ex: H2+O2=H20

Asta nu e egalata, au intrat doi de H si au iesit doi, dar au intrat doi de O si a iesit unul.

Asa ca punem coeficientul doi in fata la H2 si apoi inca un 2 in fata la H20

2H2+O2=2H20 - si acum ecuatia e egalata. Au intrat 2x2 de H, au iesit 2x2 de H, au intrat doi de O, au iesit tot doi. In cazut H se inmulteste indicele cu coeficientul, dar daca substanta este compusa, coeficientul se inmulteste cu fiecare element.

Sper ca ai inteles.