| anonim_4396 a întrebat:

Va rog imi puteti explica si mie cum sa egaleaza reactiile chimice ecuati Care sunt etapele.

7 răspunsuri:
| zorialbi a răspuns:

Numeri atomii unui element in stanga si in dreapta ecuatiei si afli cel mai mic multiplu comun intre cele 2 numere obtinute (de ex intre 2 si 3 cel mai mic multiplu comun este 6) si apoi pui in fata coeficientul corespunzator.
De exemplu reactia: Fe+Cl2=FeCl3 se egaleaza asa:2Fe+3Cl2=2FeCl3.
Dar e greu sa formulezi niste etape. Depinde de la reactie la reactie. Cel mai usor lucrezi pe exemple. Eu ca sa invat sa egalez ecuatiile reactiilor cand eram in clasa a VII-a imi copiam dintr-o carte de chimie niste reactii fara coeficienti si le egalam singura. Apoi ma verificam.

| anonim_4396 explică (pentru zorialbi):

Cum adica in stanga si in dreapta ecuatiei? Ca nici eu nu ma pricep la CHIMIE.

| Mandrut_David_1980 a răspuns (pentru zorialbi):

Produsul coeficinetilor numerelor de dupa egal trebuie sa fie egal cu produsul coeficientilor numarului dinaitea egalului, se inmultescdoar coeficientii sau si indicii?

| zorialbi a răspuns (pentru Mandrut_David_1980):

Se inmultesc si indicii, pentru ca de exemplu in reactia: 2Fe+3Cl2=2FeCl3,
unde scrie Cl2 inseamna ca sunt 2 atomi de Cl, deci indicele e important.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fe2o3+h2-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Egalare la chimie
Fe2O3+H2- raspuns

| Coada_Ana_Maria_1997 a răspuns:

Trebuie mai intai sa vezi ce coeficientii are aplicatia