| emilie_8883 a întrebat:

Bunaaa. imi poate explica cineva cum se egaleaza reactiile chimice? va rog din tot sufletuul crying!

Răspuns Câştigător
| Zoki a răspuns:

Se egaleaza astfel:
de exemplu:N + H2+ O= NH2+O4
deci trebuie sa adaugi coeficienti ca ambele parti sa fie egale. (ca o balanta)
avem O in partea stinga si O4 in cea dreapta corect? deci in partea stinga in fata lui O adaugam ''4'' pentru ca ecuatia sa fie egala

3 răspunsuri:
| 288474 a răspuns:

Prin coeficienti (un numar pus in fata unei substante) trebuie sa-ti iasa la fel de multi atomi de substanta inaintea si dupa egal.
eg.
2H2+O2=2H2O astfel avem 4 atmomi de H in membru 1 si 2 de O. iar in membru 2 4 de H si 2 de O

| anonim_4396 a răspuns (pentru 288474):

Eu zic ca raspunsul al doilea este cel mai explicit.Acu am inteles si eu!

| vw9378 a răspuns:

Regula este urmatoarea: CATI ATOMI DE OXIGEN SAU DE ORICE AI TU ACOLO INTRA, ATATI TREBUIE SA IASA. Ai egalat de ex oxigenul in reactie, te intorci si o iei de la capat ca sa le egalezi si pe celelalte...si tot asa-pana le-ai egalat pe toate. Totusi sa fii atent la ce rezulta pentru ca in unele reactii vei avea degajari de CO2, depuneri, etc.