| Parangalevacy a întrebat:

Niste opere cu autori romani pe tema "familia"?

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Duiliu Zamfirescu in Ciclul Comanestenilor: "Viata la tara, Tanase Scatiu, In razboi, Indreptari, Anna"
Mihail Sadoveanu in trilogia "FratiiJderi (Ucenicia lui Ionut, Izvorul Alb, Oamenii Mariei Sale )
Hortensia Papadat Bengescu ciclul,, Hallipilor": (Fecioarele despletite, Concert din muzica de Bach, Drumul ascuns, Radacini)
George Calinescu -Enigma Otiliei, Cartea Nuntii, Bietul Ioanide
Ioan Slavici-Moara cu noroc
Liviu Rebreanu-Ion
Camil Petrescu- Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baltagul, Morometii, Amintiri din copilarie etc.

| EricaMeow a răspuns:

"Boul si viteii" de Ion Baiesu
"Ultima luna de toamna" de Ion Druta(scriitor basarabean)

| Robert-Nick_Revnic_1996 a răspuns:

Marin Preda-Moromeții
George Călinescu-Enigma Otiliei