| Daianita a întrebat:

O poveste de origine roma (tiganeasca) cum ar fi "Capra cu 3 iezi"?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

"Papelca",poveste tiganeasca :http://doriasideas.blogspot.ro/......sa-de.html

5 răspunsuri:
| Sline a răspuns:

Tiganesti nu cred ca sunt :
Fat frumos din lacrima
Ileana zana apelor
Greuneanu
Harap alb
Fata babei si fata mosului
Praslea, si merele de aur
Povestea porcului
Sarea in bucate
Aleodor imparat
Sper ca ti-am fost de ajutor

| MihaelaCaty a răspuns:

Tiganesti nu cred ca sunt :
Fat frumos din lacrima
Ileana zana apelor
Greuneanu
Harap alb
Fata babei si fata mosului
Praslea, si merele de aur
Povestea porcului
Sarea in bucate
Aleodor imparat
"Papelca", poveste tiganeasca :http://doriasideas.blogspot.ro/......sa-de.html

| PedoBarbie a răspuns:

Capra cu trei iezi nu e rromă-ţigănească. E scrisă de un român adică de Ion Creangă. Nici nu cred că există poveşti de origine ţigănească. Ţigani sunt un trib nomad originar din India, Asia. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Balada lui jean claude van damme. Poate o gasesti pe goolge. Mai e si scrisoarea 3-a sau Balada Muierita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La tiganci-de Mircea Eliade