| Yee a întrebat:

Oare care gen este mai popular SF sau Fantasy si de ce?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Si genul Fantasy are niste filme si francize populare populare, dar dpmdv tot SF-ul ar fi pe primul loc intr-un final ca si clasament global. De exemplu, daca ii intrebi pe romani asa pe strada sub forma de sondaj care gen prefera, pun pariu ca 90% dintre ei nu au auzit de acest gen si iti dai seama care ar castiga la noi in tara dintre cele 2 mentionate.

3 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

SF este stiinta si fictiune. Pe cand Fantasy este doar fictiune. Depinde ce iti place. Eu prefer SF-ul pentru ca are si stiinta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu am intalnit o asemenea comparatie, fiecare gen are fanii lui, unii sunt fani ai ambelor genuri, asa cum sunt si eu.

| Bizon95 a răspuns:

Fantasy
in afara de faptul ca are mult mai multe filme si seriale (din cauza ca sunt mult mai putin care apreciaza stiinta, iar Star Trek Enterprise e monumentul ideii, s-au pregatit pentru 8 sezoane si au renuntat dupa 4)

mai e si faptul ca SF inseamna stiinta si FANTEZIE... fictiune si fantezie fiind sinonime deci cei care se uita la SF sunt tot in Fantasy