| Andreea911 a întrebat:

Pe aripile vantului sau La rascruce de vanturi? Care v-a placut cel
mai mult? Si de ce?

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

La rascruce de vanturi, de ce nici eu nu stiu, mi a placut pur si simplu

| corolav a răspuns:

Atenţie!
" Pe aripile vîntului "are o continuare scrisă în ultimii 20 -30 de ani, apărută
şi pe la noi şi care se numeşte " Scarlett"

| foxsilver a răspuns:

Fara nici o retinere, aleg "Pe aripile vantului", si nu pentru ca ar fi mai buna decat "La rascruce de vanturi", nici vorba, ci pentru ca personajele sunt mult mai dinamice, si chiar mai veridice.
Povestea din "Pe aripile vantului" mi se pare mai universal valabila, in conditiile in care orgoliul oamenilor este uneori mai presus de iubire, iar lupta pentru existenta primeaza si ea.
Nu o data am fost fermecata de caracterul rasfatat, capricios pe care il are Scarlett O'Hara, sau de forta ei de a lupta, si de a nu renunta la nimic, doar pentru a-si atinge scopurile, care numai in aparenta erau meschine, dar in realitate foarte umane, lucru de care nici ea nu a fost constienta o perioada de timp.
Iar, dialogurile sunt mai efervescente, ironiile doar banuite ale lui Scarlett, sunt dezvaluite de jocul ochilor ei ce umple pagina (sau ecranul)de un verde smarald; replicile care pregatesc scene vulcanice creeza emotii aproape explozive.
Printre altele, cred ca Scarlett O'Hara e o precursoare a femeii moderne, independenta financiar, ceea ce azi numim "femeie de cariera", iar e un motiv pentru care imi place cartea.
Dar ceea ce ma tulbura cel mai mult, este sensibilitatea voalata a ei, vulnerabilitatea in fata iubirii, si oricat de mult a negat nevoia de iubire, pana la nivelul de inconstienta, in final depune armele, recunoscand ca nu este doar OM, ci si FEMEIE, rol pe care nu il poate juca decat iubind.
N-am sa-l trec cu vederea nici pe Rhett Butler, si masculinitatea pe care o degaja, dar la fel ca si Scarlett, are o sensibilitate abia simtita, dar cu siguranta existenta, o latura pe care multe femei o apreciaza la un barbat.
Acestea sunt doar cateva motive pentru care optez pentru "Pe aripile vantului", astfel numarandu-ma si eu printre cei care s-au lasat vrajiti de acesta poveste, si care periodic simt nevoia de a revedea cel putin filmul.

| blueheart a răspuns:

Filmul preferat este "Pe aripile vantului" dar m-a impresionat profund dragostea neimplinita dintre Heathcliff și Catherine. Nu am citit "Pe aripile vantului" ca sa fac o deosebire in a placea pe una mai mult si pe alta mai putin. Dar tristetea din romanul "La rascruce de vanturi" si renuntarea la o iubire frumoasa si setea de razbunare nu am regasit-o in filmul celalalt. Totusi, la finalul fiecarei povesti, exista o raza de speranta. happy

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

La rascruce de vanturi, clar, si pentru ca e incredibil cum se pot iubi cathi si heartcliff, urandu-se...

| anamariatintu1382002 a răspuns:

Pe aripile vantului nu stiu dc