| Avram_Vlad_1999 a întrebat:

Pentru cei ce au citit Silmarillion, de J.R.R. Tolkien, cum este cartea? E o poveste cursivă, ca în cazul trilogiei Stăpânul Inelelor si Hobbitul, sau e o prezentare a istoriei pământului de mijloc?

Răspuns Câştigător
| Noodlez a răspuns:

Este o prezentare a istoricului imaginariului Tolkienesc, dar este cursivă. Evenimentele au o ordine cronologică, nu sunt aruncate pur şi simplu.

O recomand cu ce mai mare căldură, o lectură extraordinară, plină de detalii şi de informaţii pe care puţin le ştiu despre universul creat de Tolkien.

1 răspuns:
| Prayerofadeadman a răspuns:

E cursiva... povestește despre primul ev al pământului de mijloc când morgoth se lupta cu elfii...e faina...are detalii multe despre oameni gnomi și elfi...dar trebuie foarte multa rabdare