| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa aleg ca roman al experientei pentru Bac "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| musiiic a răspuns:

Bineînţeles că poţi!

Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război este un roman al experienţei atât la nivel formal, prin structură şi tehnici narative, cât şi la nivelul conţinutului. Autorul recurge la personajul – narator şi la perspectiva actorială, înlocuind naratorul omniscient şi perspectiva auctorială. Abandonează cronologia liniară în favoarea memoriei care ordonează relatarea faptelor. Inserează în a doua parte a romanului paginile din jurnalul de front ţinut de autorul concret şi atribuit eroului fictiv. Primul roman camilpetrescian urmăreşte cele două experienţa ale eroului, iubirea şi războiul, filtrate prin aceeaşi conştiinţă, care cunoaşte şi se cunoaşte prin acest proces de analiză.

3 răspunsuri:
| LetsGoRomania a răspuns:

Da deci este foarte ok. Daca tie iti place nu conteaza cui nu-i place conteaza sa-ti placa tie poate sa rada toti degeaba daca ai luat nota mare o sa vezi ca o sa taca din gura.
Multa bafta la Bac.
Funda?

| Dariusuu a răspuns:

Desigur, doar parcurge-le pe toate ca nu cumva să ai o surpriză.

Sărbători fericite.

| Cameliapantiru a răspuns:

Da