| anonim_4396 a întrebat:

Romane psihologice din perioada interbelica sunt "Ion" si "Baltagul"? "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi nu e? e doar roman al experientei?

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Primele două nu sunt romane psihologice. Al treilea e psihologic, al experienței, modern, subiectiv.

| InteractiV a răspuns:

Ultima noapte e doar al experientei, asa este.
Ion mai este si roman realist, obiectiv.
Iar baltagul este roman traditional, realist, obiectiv interbelic.

| NicoletaSimina a răspuns:

Romanul "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" si romanul "Baltagul" au fost publicate in anul 1930, din perioada interbelica.Romanul "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" este un roman modern, psihologic si subiectiv.Romanul "Baltagul" este un roman traditional, mitic, rural.Ion este un roman realist-obiectiv.Niciodata sa nu crezi ca romanul "Ion" este traditional, pentru ca nu este, ci este un roman modern.Are cateva particularitati traditionale:taranul care este insetat de pamant, de unde si numele lui coincide cu tipul taranului din mediul rural. Sper ca te-am ajutat