| Nimeni91 a întrebat:

Buna tuturor! Stiu ca unii profesori nu accepta "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" ca fiind roman al experientei, ci mai mult unul psihologic, asa ca multi recomanda "Maitreyi" ca facand parte din randul romanelor ale experientei. Insa, la scoala, profa mea de romana a spus ca daca la bac am avea un subiect de genul" particularitatile unui roman al experientei", ar putea fi prezentat oricare dintre cele doua. Voi ce spuneti?

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu spun ca mai importanta e argumentatia pe care o aduci in favoarea alegerii tale, nu alegerea in sine.

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, stiu asta, numai ca la scoala mea, desi nu s-a dat simulare pentru clasa a 11 a la nivel national, am dat pe scoala, si am primit subiecte diferite, eu am primit un roman interbelic, am ales "Ion" de Liviu Rebreanu, insa alti colegi au primit un roman al experientei, respectiv un roman psihologic, noi fiind impartiti in trei grupe, cate 10 in clasa. Unii au ales ca roman psihologic" Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", altii, "Maitreyi", iar profa a spus ca "Maitreyi" e roman al experientei, i-a punctat, totusi, pentru ca au scris corect, unii, dar le-a spus ca daca ar nimeri lucrarea pe mainile unui corector care tine cont doar de subiectivitate, nu le-ar da punctaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine spui Maitreyi fiind universal acceptat. Nu știi pe mâna cui pică lucrarea la corectat.
Oricum lucrurile astea sunt în sine destul de relative, într-un roman de 400 de pagini vei avea și bucăți psihologice cât și experiență, bucăți de bildungsroman cât și influențe de fir narativ balzacian.
În ce categorie pun profesorii romanele e mai mult sau mai puțin arbitrar.