| Ramona3k3 a întrebat:

Recomandați-mi cărți în engleză, ușor de citit. Vreau să îmi îmbogățesc vocabularul și să vorbesc fluent engleza.

5 răspunsuri:
| Striker14 a răspuns:

Eu zic sa nu te aventurezi la carti, folosesc structuri gramaticala nu foarte accesibile. Incepe sa citesti articole pe net, despre ce iti place tie, scrise de britanici sau americani), dupa te poti uita la stiri/emisiuni in engleza, fara subtitrare. Eu asa mi l-am imbogatit destul de mult, si desigur exercitiile pentru IELTS laughing

| Ramona3k3 explică (pentru Striker14):

Voiam să combin „ultilul cu plăcutul" ca să zic așa...

| DumitruS a răspuns:

Buna.

Iti recomand Stephen King sau carti de dragoste: http://bit.ly/2xp549y

Ce au in comun? King scrie simplu si direct si la fel si cartile de dragoste. Se folosesc constructii simple, light, ca sa fie cat mai citibile pentru toata lumea.

Succes!;)

| Cameliapantiru a răspuns:

The Book Thief-Markus Zusak
The Boy in the Striped Pyjamas-John Boyne
The Fault in Our Stars-John Green
Lord of the Flies-William Golding
Catcher in the Rye-J.D.Salinger
A Song of Ice and Fire-G.R.R.Martin