| anonim_4396 a întrebat:

Salut,eu vreau sa invat engleza sa vorbesc fluent.
Sunt la un nivel mediu spre avansat.
Cum imi recomandati sa invat?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce ai scopuri asa marete? vei fi dezamagit rapid

| Legion7X a răspuns:

Da, descarcă filmele pe telefon și vizionează-le în BSplayer. Setezi în subtitrări să îți descarce automat limba engleză și română, după care poți rula orice film cu una din limbile setate din eng -rom sau rom-eng.

Dacă găsești o expresie sau un cuvânt necunoscut în engleză pur și simplu dai stop și adaugi subtitrarea în română. Poți continua așa la orice secvență care ți se pare ciudată.
Mai departe poți căuta și pe google expresia sau cuvântul dorit. Sunt dexuri Americane sau Britanice și îți poți da seama dacă zici că cunoști către un nivel mai avansat.
Acesta mi se pare cel mai bun mod de învățare. dacă nu ai cu cine să vorbești în engleză happy

Ex

This is what you came for
Pentru asta ai venit/ pentru asta este lucru care ai venit.

I don't have any half milk and that's what you like.
Nu am nici jumătate de lapte sau așa cum îți place

Is that what they teach you to the school?
Așa te învață la școală/ asta este lucru care te învață la școală?

used to be a long distance runner when he was younger

Înainte era un alergător de distanță lungă când era mai tânăr.

I have been over your files but l didn't find anything. Here we go! l got something let me just take a closer look.

Am trecut cu privirea peste dosarele tale dar, n-am descoperit nimic. Iată! am observat ceva permite-mi numai să mă uit mai atent

Just go away! = pleacă imediat!

hurry up! There is somebody on the door
hold on John l just coming

repede! Este cineva la ușă
Așteaptă John vin imediat

Iată dexurile:

dictionary.cambridge.org
en.oxforddictionaries.com
macmillandictionary.com
collinsdictionary.com

| Amigoiulian a răspuns:

Sfatul meu e sa încerci sa înveți engleza jucându-te online ceva. Doar atunci când vei fi nevoit sa interacționezi cu ceilalți vei prinde mult mai ușor. Fonda pls

| An0n a răspuns:

Vorbind mereu in engleza cu cineva care macar intelege engleza.
Cel mai bine ar fi acasa, sa vorbesti cu un membru al familiei mereu in engleza, si nu e nevoie sa vorbeasca si el, ideea e sa inveti tu sa vorbesti mai bine in engleza.Si daca nu stii cum se spune la anumite cuvinte, cauta pe internet (si pronuntia)
Sau poate ai vreun prieten prin alta tara, cu care ai putea vorbi in engleza, pe Skype.
Sau chiar si in jocuri...ca sunt multi care nu prea stiu sa vorbeasca in engleza, dar macar incearca.Deci poti sa exersezi si asa, jucandu-te ca n-ai de ce sa te jenezi ca oricum nimeni nu te cunoaste, deci poti sa fii cine vrei tu sa fii si poti sa vorbesti cu ce accent vrei tu sa vorbesti.Si nu conteaza daca ei nu stiu engleza bine, ideea e ca tu sa inveti sa vorbesti mai fluent.De aia cel mai bine e sa porti un dialog cu cineva, ca asa o sa prinzi mai repede.