| Dorotheea21 a întrebat:

Recomandati-mi o carte buna, una care v-a placut sau v-a marcat.

46 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Universul intr-o coaja de nuca
Originea Speciilor
RICHARD DAWKINS Dumnezeu: o amagire

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

R. M. Pirsig Zen, tradusă în română. Lila, în engleză, tot de el.

| Dorotheea21 explică (pentru sadrian46):

"Zen" imi soseste maine de la elefant.ro
Recenziile m-au facut curioasa.
Multumesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

După ce o citești, dacă știi engleză, poți cumpăra pe Amazon Lila de acelaș autor.
E o continuare a romanului Zen.
Valoarea Lilei o poți vedea într-o nuvelă a mea.
Dacă o citești îți facilitează o viză pentru America.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/03/viza-pentru-america.html

| Drimmero a răspuns:

Divina Comedie-Dante Alighieri, e mai degraba epopee dar una reusita.

Chiar tu? Mai traiesti?!

| Dorotheea21 explică (pentru Drimmero):

Inca.
Era sa mor doar acum, cand te-am vazut la Literatura. laughing
Ai pus fotbalul in cui? laughing
Multumesc pentru raspuns, am citit-o, si oricum nu iti pot da funda.
Sunt multe raspunsuri folositoare, si ar insemna sa nedreptatesc pe altii.

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Aparuse intrebarea ta la cele recomandate si mi-au adus brusc aminte de tine.

Credeai ca sunt un microbist cu stomacul gol fara pic de cultura,, totusi? Cum sa pun fotbalul in cui? Pana mor am microbul asta in sange, cu aceeasi echipa tin si voi tine pana mi se termina zilele/

Stai linistita ca nu alerg dupa funde si floricele d-astea, am demnitatea mea. Chiar ma bucur ca am dat de tine dupa atata timp, ma mir ca m-ai retinut!

| Dorotheea21 explică (pentru Drimmero):

Si hohotele de ras nu se vad?
Poate tu nu ai retinut ca mai si glumesc.
Daca te credeam "fara pic de cultura", nu vorbeam atat cu tine.

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

De cand n-am mai vorbit ti-am si uitat obiceiurile, n-ai observat?

'Atat cu tine', mult nu prea am interactionat pentru ca eram amandoi pe fuga aici pe site, dar erai o prezenta placuta ultima oara.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Drimmero):

Toata stima- e o epopee foarte greu de citit eu recunosc ca niciodata nu am avut rabdare s-o citesc dar daca ma motivezi ca exista lucruri f interesante in ea o sa incerc sa depasesc faza ca mi-e greu de citit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asimov si Herbert. Tot. Si mai discutam peste vreo 10 ani cand termini de citit.

| Simpatic a răspuns:

Mie imi plac romanele lui sven hassel dar nu le-ar recomanda unei femei pentru ca-s pentru barbati mai mult cu intrigi si glume de prin al doilea razboi mondial, cei care au citit acest autor stiu cat de bine poate sa scrie si cat este de comic sau ironic atunci cand scrie despre ceva grotesc cum este al Doilea Razboiul Mondial.
Alt autor nu mi-a venit in minte caci nu-mi plac cartile siropoase si nici best sellerele mondene care sunt mai mult scenarii de film.

| Celcestietot a răspuns:

Absolut toate cartile din programa de BAC a limbii romane pentru subiectul al treilea m-au marcat, traumatizat... sad

| Frank51 a răspuns:

Cadranul banilor- Robert T. Kiyosaki.
Rich Dad Poor Dad- Robert T. Kiyosaki.

| zurick a răspuns:

1Q84 -Haruki Murakami

| NLS a răspuns:

Crima si pedeapsa -- Dostoievski
Castelul din Ronquerolls (Memoriile diavolului) -- Frédéric Soulié
Vraciul - Profesorul Wilczur -- Tadeusz Dolega Mostowicz

| alina2k18 a răspuns:

Capra cu 3 iezi.

| sadrian46 a răspuns (pentru alina2k18):

Păi atunci și Povestea poveștilor de acelaș autor.

| gemeni6226 a răspuns:

Fluturi de Irina Binder

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

Mda, numai ca a cerut cărți, nu maculatură infectă scrisă de o casnică la menopauza.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Des gustibus non disputandum.Eu am fost incintata.Am citit si literatura clasica foarte multa. Dostojevski de exemplu imi place foarte mult.Dar pot sa-mi bag undeva toata cultura si civilizatia mea ca de 9 ani de cand sunt vaduva pe un barbat nu a interesat cit sunt eu de culta.Si atunci daca nu le-a interesat? M-am delectat si eu cu un roman de dragoste ce este in asta pacat? Tu oare porti centura de virginitate caci condamni literatura respectiva care nici macar nu are pasaje pornografice?

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

In afara de asta lasa...am cunoscut eu destui oameni asa zisi culti si toba de carte dar erau mai pornografici decat mi-as fi imaginat vreodata.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Decit mi-as fi imaginat vreodata ca pot fi niste oameni culti educati si toba de carte!

| gemeni6226 a răspuns:

Multumesc de aprecierea folositor m-am grabit cu raspunsul si am scris Fluturi de Irina Binder ca mi-a placut foarte mult.Dar de marcat in adolescenta m-a marcat Cuore de Amicis iar mai tirziu dupa varsta de 40 m-a marcat Fratii Karamazov de Dosztojevski precum si romanele lui Emile Zola.

| FreddieM a răspuns:

Arta simplitatii de Dominique Loreau
Puterea calmului
William George Jordan
Le recomand cu caldura, iti imbunatatesti calitatea ta de persoana, calitatea vietii si inveti multe chestii din ele.

| Cameliapantiru a răspuns:

La răscruce de vânturi- Emily Bronte
Numele trandafirului- Umberto Eco
Omul în căutarea sensului vieții- Victor E. Frankl
Pe firul de păianjen al memoriei- Cella Serghi
Tragediile lui Shakespeare- Hamlet, Romeo și Julieta, Othello, Macbeth, Regele Lear

| syd a răspuns:

­­­miller - tropic of cancer
­fowles - the magus

| FaraNume1245 a răspuns:

Brent Weeks - Asasinul din umbră, Frank Herbert - Dune, Robin Hobb - trilogia Farseer, Joe Abercrombie - trilogia Prima Lege

| Dorotheea21 explică:

Va multumesc tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eckhart tolle puterea prezentului nu ma marcat, de maine ma va marca fiindca o cumpar maine sper sa o gasesc la librarii

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca te va marca daca o intelegi. E cartea mea preferatawinking

| aXy99 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Care?

| DoarBogdan a răspuns (pentru aXy99):

Cea de care vorbeste persoana careia i-am comentat la raspuns big grin
Ca doar nu de capra cu trei iezi de care nu am adus vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parfumul, de patrick suskind.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Mizerabilii" de Victor Hugo.
Dpmdv cea mai mare capodopera a literaturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestea **** (nu râdeți, chiar așa se numește, de Ion Creangă)

| GirlOnline81 a răspuns:

Când înflorește liliacul - Martha Hall Kelly

| Thecurious a răspuns:

"Tata bogat, tata sarac"

| Dragosdoar a răspuns:

Rascoala-Liviu Rebreanu

| LupusDei1993 a răspuns:

"God is not Great" - de Cristopher Hitchens.

| morfeo a răspuns:

Scarface.

| costiceacristian200 a răspuns:

Cuore inimă de copil

| Atlas33 a răspuns:

Adam si Eva de Rebreanu. Suonata lui Kreutzer de Tolstoj. Ganduri de pascal.Così parlò Zarathustra de Friedrich Nietzsche. Dincolo de bine si de rau, tot Nietzsche. Dama cu camelii de Dumas.Dar ce mi-a placut tare de tot a fost Invitatie la vals de Mihai Drumes.

| SpiridusulCelCurios a răspuns:

J. R. R. Tolkien - Silmarillion
M-a marcat? nu!
Mi-a plăcut? la nebunie!

| KateWin23 a răspuns:

Stieg Larsson -Barbati care urăsc femeile detectiv si roman, in carte este crima, violuri si întâmplări șocante