| AvalohAlyn a întrebat:

Ce carte de adolescenti v-a placut? De ce? O recomandati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tema: Adoleşcenţa.
Alain Fournier - Cărarea pierdută
Giovanni Papini - Un om sfârşit
F. M. Dostoievski - Adolescentul

Tema: Iubirea
Mircea Eliade - Maitreyi
Maitreyi - Dragostea nu moare
Mircea Cartarescu - De ce iubim femeile?
Margarett Mitchell - Pe aripile vântului
Stendhal - Roşu şi negru / Despre dragoste
Acestea sunt puţinele cărţi care mi-au rămas în suflet!
O zi faină în continuare!

6 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu recomand cartea,, Jurnalele Vampirilor '' happy

pa-pa

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Mircea Eliade/Maitreyi/E cea mai bună carte pe care am citit-o în adolescenţă/E o poveste de dragoste impresionantă/Finalul nu este real/Este scris de autor pentru a-şi curma singur suferinţa.../
Şi la 30 de ani distanţă, ea a răspuns lui prin intermediul unei cărţi scrise de ea...

| hgfdsa a răspuns:

Sunt mai multe:
Seriile Twilight( sunt romantice, te tin cu sufletul la gura si vrei sa stii ce e pe urmatoarea pagina si au parte si de putin actiune)
Tunele( daca iti place genul fantasy)
De veghe in lanul de secara( mi-a placut pentru ca iti arata o parte din viata unui adolescent ceva mai rebel)
Stardust si The last song(sunt romantice si drama, eu am plans la ultimele pagini)
Funda?happy

| alexa88 a răspuns:

La Medeleni de Ionel Teodoreanu...iti va trezi amintiri nemaipomenite!

| LionKing a răspuns:

Mie mi se par interesant cartile lui Sven Hassel, acum depinde ce iti place si tie...

| Inna_6545 a răspuns:

12 plicuri albastre de Maureen Johnson. O recomand cu tarie. Scene de dragoste, aventura. E foarte tare! thumbs up