| Dorotheea21 a întrebat:

Recomandati-mi o carte buna, una care v-a placut sau v-a marcat.

46 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

De cand n-am mai vorbit ti-am si uitat obiceiurile, n-ai observat?

'Atat cu tine', mult nu prea am interactionat pentru ca eram amandoi pe fuga aici pe site, dar erai o prezenta placuta ultima oara.

| NLS a răspuns:

Crima si pedeapsa -- Dostoievski
Castelul din Ronquerolls (Memoriile diavolului) -- Frédéric Soulié
Vraciul - Profesorul Wilczur -- Tadeusz Dolega Mostowicz

| RAY a răspuns:

Universul intr-o coaja de nuca
Originea Speciilor
RICHARD DAWKINS Dumnezeu: o amagire

| GirlOnline81 a răspuns:

Când înflorește liliacul - Martha Hall Kelly

| Dorotheea21 explică (pentru sadrian46):

"Zen" imi soseste maine de la elefant.ro
Recenziile m-au facut curioasa.
Multumesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru alina2k18):

Păi atunci și Povestea poveștilor de acelaș autor.

| gemeni6226 a răspuns:

Multumesc de aprecierea folositor m-am grabit cu raspunsul si am scris Fluturi de Irina Binder ca mi-a placut foarte mult.Dar de marcat in adolescenta m-a marcat Cuore de Amicis iar mai tirziu dupa varsta de 40 m-a marcat Fratii Karamazov de Dosztojevski precum si romanele lui Emile Zola.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

După ce o citești, dacă știi engleză, poți cumpăra pe Amazon Lila de acelaș autor.
E o continuare a romanului Zen.
Valoarea Lilei o poți vedea într-o nuvelă a mea.
Dacă o citești îți facilitează o viză pentru America.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/03/viza-pentru-america.html

| Thecurious a răspuns:

"Tata bogat, tata sarac"

| Cameliapantiru a răspuns:

La răscruce de vânturi- Emily Bronte
Numele trandafirului- Umberto Eco
Omul în căutarea sensului vieții- Victor E. Frankl
Pe firul de păianjen al memoriei- Cella Serghi
Tragediile lui Shakespeare- Hamlet, Romeo și Julieta, Othello, Macbeth, Regele Lear

| zurick a răspuns:

1Q84 -Haruki Murakami

| syd a răspuns:

­­­miller - tropic of cancer
­fowles - the magus

| gemeni6226 a răspuns (pentru Drimmero):

Toata stima- e o epopee foarte greu de citit eu recunosc ca niciodata nu am avut rabdare s-o citesc dar daca ma motivezi ca exista lucruri f interesante in ea o sa incerc sa depasesc faza ca mi-e greu de citit.

| Dragosdoar a răspuns:

Rascoala-Liviu Rebreanu

| diana0123456789 a răspuns:

Harry potter toate volumele si baiatul si misterioasa disparitie

| Atlas33 a răspuns:

Adam si Eva de Rebreanu. Suonata lui Kreutzer de Tolstoj. Ganduri de pascal.Così parlò Zarathustra de Friedrich Nietzsche. Dincolo de bine si de rau, tot Nietzsche. Dama cu camelii de Dumas.Dar ce mi-a placut tare de tot a fost Invitatie la vals de Mihai Drumes.