Întrebare recomandată | Olaru_Andriuta_1997 a întrebat:

Recomandati-mi va rog o carte (literatura artistica). Sunt clasa a 6. Mersi pentru raspuns!

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

La Medeleni(I. Teodoreanu)
Coliba unchiului Tom(Harriet Beecher Stowe)
Micul print(Antoine de Saint-Exupery)
Aventurile lui Tom Sawyer, Print si cersetor(Mark Twain)
Tartarin din Tarascon(Alphonse Daudet)
Colţ alb(Jack London)
Marile speranţe(Charles Dickens)
Piciul(Alphonse Daudet)

| Olaru_Andriuta_1997 explică (pentru faramatania):

Mersi foarte mult

| faramatania a răspuns (pentru Olaru_Andriuta_1997):

Cu plăcere! Îți mulțumesc și eu.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Aici, http://lecturirecenzate.ro/, în partea de jos a paginii, ai recomandări de lecturi pentru clasa a VI-a.

| yellowalien a răspuns:

Singur pe lume - Hector Malot
Colţ Alb - Jack London
Fram, ursul polar - Cezar Petrescu

Ar mai fi şi altele potrivite vârstei tale. Totuşi nu prea înţeleg la ce anume te referi prin "literatură artistică"...

| Olaru_Andriuta_1997 explică (pentru yellowalien):

Am citit toateaceste carti care mi le ai propus.si prin,, literatura artistica" ma refer la romane

| Euletitia a răspuns:

Buna! ityi sugerez urmatoarele carti:
"Robinson Crusoe"-Daniel Defoe
"Calatoriile lui Gulliver"-Johnathan Swift
"Doia ni de vacanta"-Jules verne(sau orice alta carte a lui Jules Verne)
"Cuore, inima de copil"_Edmondo de Amcis
"Heidi, fetita muntilor"-Johanna Spiry
"Micul print"-Antoine de Saint-Exupury
"Batranul si marea"-Ernest Hemingway
"La Medeleni"-Ionel teodoreanu
"Ciresarii"-Constantin Chirita
"fram, ursul polar"-cezar {Petrescu
"Colt-Alb"-Jack london
"Lassie se intoarce acasa"-Eric knight
"David Copperfield"-Charles dickens(un roman minunat, in 3 volume, despre viata unui copil si apoi a unui adolescent si a unui tanar, o capodopera a literaturii engleze si care poate fi primul roman asa mai serios si amplu care sa-l citesti, o carte buna si pasionanta, pe care eu am citit-o cu mare placere cand eram de varsta ta si iti recomand si tie sa o incerci)
Lectura placuta orice ai alege si mult succes la scoala iti doresc!

| c0ton a răspuns:

Ce coincidenta sunt si eu in a 6 succes la scoala : )

Răspuns utilizator avertizat