| emily098 a întrebat:

Sall! puteti sa-mi spune-ti ceva informatii despre Henry Gilbert?
Funda

Răspuns Câştigător
| Nelu62 a răspuns:

Henry Gilbert
Data nasterii: 26 septembrie 1868
Locul nasterii: Somerville, Massachusetts, SUA
Biografie: Numele lui complet este Henry Franklin Belknap Gilbert. A urmat cursurile Conservatorului din New England, unde i-a avut profesori pe Edward MacDowell (pentru compozitie) si Emil Mollenhauer (la vioara). Dupa absolvirea Conservatorului, s-a orientat insa catre afaceri. Abia dupa 1900 revine la prima dragoste, muzica, fiind captivat de folclor, in general, de cel sud-american, in special.

Henry Gilbert este cunoscut pe plan mondial si pentru activitatea sa ca muzician. Operele sale de seama sunt: "Dansul din Congo", "Uvertura comica inspirata de negri", "Rapsodia negrilor" (ultimele doua pentru orchestra).

Ca scriitor, s-a remarcat datorita lucrarilor pentru copii: Robin Hood si Cavalerii Regelui Arthur: Povestea rescrisa pentru baieti si fete.
A incetat din viata la 19 mai 1928. Muzica sa a fost apreciata inca din timpul vietii, iar dupa moarte a fost recunoscut drept unul dintre cei mai importanti culegatori de folclor.

4 răspunsuri:
| Macaw a răspuns:

Nume: Henry Gilbert
Data nasterii: 26 septembrie 1868
Locul nasterii: Somerville, Massachusetts, SUA
Biografie: Numele lui complet este Henry Franklin Belknap Gilbert. A urmat cursurile Conservatorului din New England, unde i-a avut profesori pe Edward MacDowell (pentru compozitie) si Emil Mollenhauer (la vioara). Dupa absolvirea Conservatorului, s-a orientat insa catre afaceri. Abia dupa 1900 revine la prima dragoste, muzica, fiind captivat de folclor, in general, de cel sud-american, in special.

Henry Gilbert este cunoscut pe plan mondial si pentru activitatea sa ca muzician. Operele sale de seama sunt: "Dansul din Congo", "Uvertura comica inspirata de negri", "Rapsodia negrilor" (ultimele doua pentru orchestra).

Ca scriitor, s-a remarcat datorita lucrarilor pentru copii: Robin Hood si Cavalerii Regelui Arthur: Povestea rescrisa pentru baieti si fete.
A incetat din viata la 19 mai 1928. Muzica sa a fost apreciata inca din timpul vietii, iar dupa moarte a fost recunoscut drept unul dintre cei mai importanti culegatori de folclor.

Copy-Paste-ul e magic.

| Macaw a răspuns (pentru Nelu62):

Jnebon.

| Nelu62 a răspuns:

Asta ai cerut asta ai primit!

| RobertSteaua02 a răspuns:

Henry Gilbert (1868-1937) a fost autor de populare pentru copii, și bunicul patern al lui Molly Holden. Cartile sale continuă să fie retipărite abia în 2009, aproape 100 de ani de la publicarea lor originală. Cărțile sale sunt remarcate pentru acuratețea lor istorică și stilul lor de a spune povestea.
Data nasterii:26 septembrie
Locul Nasterii:Somerville, Massachusetts, USA!