| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o mare problema.
Am bacul vara asta si eu nu inteleg nimic la romana, daca la geografie si isotrie iau undeva la 7, la romana iau undeval a 4...
Pur si simplu nu inteleg cum trebuie invatate eseurile alea pentru subiectul 3...
Am vazut filmele (pentru ca nu cintesc de fel), dar nu inteleg cum trebuie invatate acele eseuri sau comentarii.
Cum pot sa le "creez" eu? Adica din cate am inteles eu trebuie sa scrii cate ceva la inceput despre autor si opera in sine si de ce apartine acelei specii si dupa sa comentezi tu?
Puteti sa-mi dati o structura, cum as putea sa fac eu?
Va rog sfaturi, niciodata n-am putut toci...si trebuie neaparat sa iau bacul!
Cine ma ajuta cel mai mult are funda!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Schimba-ti felule si citeste toate cartile din bibliografie. Filmele nu te ajuta daca nu ai citit cartile. Si nu te limita la cele de bac, citeste-te tot ce era in bibliografie, asa iti vei dezvolta intelegerea si inteligenta si vei face cu usurinta pe loc orice eseu. In plus, citeste despre fiecare autor in parte si cate ceva critica despre fiecare carte in parte. Nu trebuie sa tocesti deloc, doar trebuie sa iti dezvolti nivbelul de inteligenta necesar intelegerii unui text, iar asta se poate numai citind. Daca nu poti citi, atunci renunta la bac, inseamna ca nu e de nasul tau.