| svenhassel13 a întrebat:

Din ce opere se da bacul la română (filo).
Totodată, nu înțeleg de ce trebuie sa invat mai multe opere de Slavici, daca la bac la subiectul 3 (poate) scrie "redactează un eseu de 400 de cuvinte in care sa comentezi o opera a lui Slavici", adica nu trebuie sa inveti doar una?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa inveti toata materia care ai facut-o intr-a XI si XII ca din ea se da la BAC.
BAC-ul este un examen national, nu o lucrare la limba romana, sa te puna sa inveti 1 lectie si sa o scrii la lucrare.
Invatarea se face lectie de lectie, atunci cand este predata, ca inainte de examenul de BAC cu 2-3 luni, sa ai timp sa repeti ce ai invatat in urma cu 1-2 ani.