| Cristea468 a întrebat:

Am o problemă, şi trebuie să o rezolv pentru Bac.
Nu ştiu să ma exprim la Română(cel puțin asta îmi zice profa) şi mă depunctează foarte rău pentru asta, ce să fac?

2 răspunsuri:
| Laura927 a răspuns:

Ia scriene si noua o compunere sa vedem cat de greu te exprimi la romana.
si mie imi zicea asta profa.

| Elena9328 a răspuns:

Pai trebuie sa urmezi pași la eseul argumentativ și să dai detalii clare, concise și care au un sâmbure de adevăr.
La partea a III a. Incepi cu definiția mereu! Și te inspiri, la sfârșit când cere concluzia, din definitie, este Roman fiindcă se desfășoară pe mai multe planuri narative, cu personaje numeroase a căror personalitate este bine individualizată și al căror destin este determinat de trăsături, de caracter și întâmplările ce constituie subiectul operei. (Și dai și exemple de personaje, de trăsături, etc ) Dupa aceea tema, anul in care a apărut, daca ți se dă să descrii doua personaje, începi să le descrii cum sunt ele, exact ceea ce ai învățat. Nu i greu deloc.
happy