| liviuredd a întrebat:

Ca expresie, ce inseamna "piperul si sarea"? De exemplu "tu esti piperul si sarea!' La ce se refera?

Răspuns Câştigător
| J3nnif3r a răspuns:

Piperul si sarea dau gust mancarii. Expresia s-ar traduce prin "tu esti sufletul petrecerii"/ popular/ sociabil/ vazut pozitiv de cei din jur

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Expresia este „sarea și piperul" și are sensul de elementul esențial al unei acțiuni, punctul de maximă importanță al unui spectacol, poanta unei glume, a unei epigrame. Este identic, cumva, cu „bomboana pe tort" sau „punctul pe i".

| fantabau a răspuns:

Se referă la caracterul tău,ești spontan,iute,rapid ca piperul si guraliv, vorbăreț, interesant și pui mereu ultimul punct maxim, întotdeauna ai o vorbă în plus ca sarea, ceva de genul