| ValerishaValeria a întrebat:

Cine ma poate ajuta la intrebarea asta?:
Cine este Robert Grant?,
si va rog ceva informatii despre el.
(Ma refer la Robert Grant din textul Cand bunicul era nepot)
Dau funda!)))

1 răspuns:
| CinVasileeee a răspuns:

Robert Grant s-a nascut aproape de sfârșitul secolului al 18-lea, al șaptelea din 14 copii. Ca un om tânăr, el a citit Zoonomia Erasmus Darwin și a crezut, ca Erasmus Darwin a susținut, că viața pe pământ "a apărut de la filament o viață." Grant hotărât să afle ce a fost asta filament unul viu. Ca și alte transmutationists ale timpului, el a fost convins că organismul care a dat naștere la alte forme a trăit în mare.
Când Grant a fost de 15, tatăl său a murit, împărțind moștenirea familiei dintre copiii săi supraviețuitori. Cota Grant a fost de ajuns să-i dea independența financiară, ci doar de câțiva ani prețioase. După obținerea unui grad ca un doctor, el a plecat Anglia pentru Germania, Franța și sudul Europei pentru a absorbi înțelepciune din place de Cuvier, Lamarck și Geoffroy Saint-Hilaire. În scrierile lui Erasmus Darwin a făcut, Lamarck a impresionat pe tânărul care intelegerea nevertebrate marine ar conduce la înțelegerea originii vieții pe pământ. Între timp, Geoffroy Saint-Hilaire și Cuvier l-au convins de importanța disecție. Transmiterea această lecție pe Grant a fost, probabil, ceva Cuvier a venit la regreta. Disecții Grant în cele din urmă infirmat unele dintre afirmațiile lui Cuvier, și anume că diferitele embranchements (ramuri ale vieții) Cuvier a stabilit nu au fost la fel de distinct că a pretins. La fel ca oamenii, Grant a demonstrat, sepie și maritime melci a avut o pancreas. În orice caz, Grant stabilit pe studierea burete de mare.