| cristi2002 a întrebat:

Venind in vizita la nepotii sai, care ai varstele de 6 ani, respectiv 10 ani, bunicul le aduce 16 mere si 20 de pere. Bunicul imparte merele direct
proportional cu numerele care reprezinta varstele nepotilor, 40% dintre pere le da nepotului mai mare iar restul perelor le da nepotului mai mic.
a) Cate mere a primit fiecare nepot?
b) Cate pere a primit fiecare nepot?
Si vreau daca se poate si alea :
notam cu x - primul nepot etc, va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Notam cu X nepotul de 10 ani si cu Y pe cel de 6.
40% din 20= 40/100*20=8=> X are 8 pere
20-8=12=>Y are 12 pere.
La mere nu stiu, le da tot 40% la nepotul mai mare, sau invers... Insa gandirea e aceeasi.