| MeisterSchnitzel a întrebat:

Salut, fraților! Îmi plac mult cărțile lui Jules Verne (până acum am citit "O călătorie spre Centrul Pământului", "Căpitan la 15 ani" și acum citesc "Ocolul Pământului în 80 de zile"). Mă gândesc să mai citesc o carte de Jules Verne după ce o termin pe asta. Mi-am restrâns lista de opțiuni la 2 cărți: "Copiii căpitanului Grant" și "De la Pământ la Lună". Dintre astea două, pe care mi-o recomandați (nimeni din familie nu a citit ambele cărți sau, dacă le-au citit, au făcut-o acum câteva decenii și le-au uitat)?

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Copiii Capitanului Grant,
apoi
Douazeci de mii de leghe sub mari,
urmate de
Insula Misterioasa.
Cele 3 se leaga oarecum, avand cate un personaj comun.

Daca nu ai citit inca, recomand: Doi ani de vacanta.

| NLS a răspuns:

Mie nu mi-a placut atat de mult, dar gusturile nu se discuta.

Pentru mine, pe locul 1 a fost Doi ani de vacanta, urmata de Capitan la 15 ani, si Copiii capitanului Grant.

| MeisterSchnitzel explică (pentru NLS):

Vă mulțumesc! Voi ține cont!

| CinevaDinPublic4 a răspuns:

Biblia

| GabiDumitrescu a răspuns:

Citeste tot ce poti de JV, nu te zgirci. Si MUSAI sa citesti si 20.000 de leghe sub mari. MUSAI!

| Zuzu1991 a răspuns:

De la Pământ la Lună
insa, 20000 leghe sub mari, chiar merita

Bula
| Bula a răspuns:

Iti recomand sa citesti toate cartile lui Jules Verne, pe care ai ocazia! Merita!
Eu am citit foarte multe carti de aventuri, SF, de detectivi etc. fiindca mi-au pus foarte bine in miscare imaginatia. happy