| Elena31Eleonora a întrebat:

happy
Imi puteți recomanda niște cărți bune pentru copii de 11 ani si niște edituri bune? Mulțumesc _happy

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Tot ce gasesti de Jules Verne. (Doi ani de vacanta, Capitan la 15 ani, Insula misterioasa,...)

Perrine - Hector Malot
Aventurile lui Tom Sawyer - Mark Twain
Minunata călătorie a lui Nils Holgersson prin Suedia - Selma Lagerlöf
Singur pe lume (Sans famille) - Hector Malot
Tomi - Adrian Oprescu, Editura Humanitas

5 răspunsuri:
| Elena31Eleonora explică (pentru NLS):

Din întâmplare deja am citit "Aventurile lui Tom Sawyer" si "Singur pe lume", sunt forte frumoase, pricum merci. happy

| NLS a răspuns (pentru Elena31Eleonora):

Cauta si
Aventurile lui Oliver Twist - Charles Dickens
e destul de asemanatoare cu Singur pe lume

iar Perrine nu trebuie ratata, si ea urmareste oarecum acelasi fir.

Ar mai fi
Colt Alb - Jack London
Ultimul mohican - James Fenimore Cooper
Robinson Crusoe - Daniel Defoe

| Elena31Eleonora explică (pentru NLS):

Din altă întâmplare, am citit ai Colț Alb happy

| Erik55 a răspuns:

Trilogia "Jocurile Foamei"
Sunt 3 dintre cele mai interesante si captivante carti pe care le-am citit.
ai aici un scurt rezumat al primei carti: https://blogulresponsabil.wordpress.com/......ger-games/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Editura Arthur este perfectă la 11 ani