| Rose123 a întrebat:

Imi spuneti si mie va rog ce carti se vor studia in clasa a9-a la limba romana? As vrea sa incep sa le citesc de acum...

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Eu am primit de la liceu o foaie cu lista de lecturi obligatorii si suplimentare.
Cele obligatorii fiind:
-Alecsandri Vasile: Balta Alba, Iasii in 1844
-blaga lucian: Hronicul si cantecul varstelor
Caragiale: triumful talentului, tren de placere, la hanul lui Manjoala, Kir Ianulea, Calul Dracului, D-ale carnavalului
-Calinescu : Enigma Otiliei
-Delavrancea: Apus de soare
-Mircea Eliade: Romanul adolescentului miop, Maitreyi, La tiganci
-Eminescu Mihai: Sarmanul Dionis, Cezara
-Popescu Simona: Juventus, Exuvii
-Marin Preda: Viata ca o prada
-Sadoveanu Mihai: Fratii jder, Zodia cancerului sau Vremea Ducai Voda
-Shakespeare William: Rome si Julieta
-Slavici Ioan: Mara
- Ionel Teodorescu: La Medeleni
Zamfirescu Duiliu: Viata la tara

Lectura placuta

4 răspunsuri:
| KMaddieK a răspuns:

Morometii, Cele trei Gratii, Mara cam atat imi amintesc laughing) restul sunt nuvele tongue

| Musique a răspuns:

Mie mi s-a cerut Maitreyi și Nuntă în cer de Mircea Eliade și Orașul cu salcâmi de Mihail Sebastian. (la tema dragoste)
Atât, deși sunt la filo. big grin
Îți propun să citești acum ce-ți place, pentru că fiecare profesor alege ce lecturi vrea el.
Baftă.

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Morometii, enigma otiliei, mara, romeo si julieta, tren de placere, dupa melci, adam si eva, pedeapsa,(de tudor arghezi)lostrita, la tiganci

| Rose123 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile acordate! happy O vacanta placuta va doresc! happy