| Todea_Iancu_Andrei_1992 a întrebat:

Sunt in clasa a-5a si as vrea sa imi spuneti ce carti sa citesc vara pentru clasa a 6-a?

Răspuns Câştigător
| Luminita235 a răspuns:

Eu personal citesc carti din literatura universala, cartile acestea le poti gasi la biblioteca sau la librarie. Cartile pe care ti le recomand ar fi :
1.Soptindu-le vrajitoarelor de Anna Dale
2.Generala, cei mai naspa ani din viata mea de James Patterson
3.Aramita Nalaucita/ Casa mea bantuita de Angie Sage
4.Measle si vrajmintul de Ian Ogilay
5. Atherton / Casa puterii de Patrick Carman
6. Scoala fricosilor de Gitty Danshvan
7. Emily the Strange de Rob Regers
8. Disparuti de Michael Grant
9. Jurnalul unui pusti de Jeff Kinney
10. Minunea de R.J.Palacio
11.Circul ororilor de Darren Shan
12.Cum sa-ti instruiesti parintii/ Jurnalul meu bestial de Pete Johnson
13. Darul lui Jonas de Lois Lowry
14. Scoala derbedeilor / Cei buni, cei rai si cei ticalosi de R.L. Stine
15. Matilda de Roald Dahl
16.Cherub 1/ Recrutul de Robert Muchamore
17. Tabara de Louis Sachar

Eu am citit toate aceste carti si ti le recomand cu drag. Mie personal mi-au placut la nebunie aceste carti : Cherub, Circul Ororilor, Disparuti, Atherton, Scoala fricosilor si Generala, cei mai naspa ani din viata mea. Nu spun ca celelalte mi-au displacut dar acele carti pe care le-am mentionat mi-au impresionat. Acum ramane decizia ta daca vrei sa citesti vreo carte. Sper sa alegi una. ( Daca vrei sa iti povestesc ceva dintr-o carte trimite-mi un mesaj )

6 răspunsuri:
| OareDeCe a răspuns:

IALE PE ASTEA Disparuti de Michael Grant, Amintiri din copilarie de Ion Creanga, Scoala fricosilor de Gitty Danshvan cam atat ce va foarte bun! happy0

| andra1980 a răspuns:

Ciresarii
tom sawyer
Piciul

| Ciul_Izabela_1999 a răspuns:

Eu citesc petru clasa a-6-a CARAGIALE LA HANULLUI MÎNJOALA

| Yurikaa a răspuns:

Amintiri din copilarie de Ion Creanga
Sobieski si romanii de Constantin Negruzzi
Fat-Frumos din lacrima de Eminescu
Momente si schite-Caragiale
Ciresarii de Constantin Chirita
Ulita copilarii de Ionel Teodoreanu
Sunt o parte din cartile pe care le-am citit eu pentru clasa a 6-s

| Zombie123 a răspuns:

Încearcă Jules Verne, o sa inveti foarte multe cuvinte noi din cărțile alea si apoi te poti da smecher ca stii mai multe cuvinte ca ceilalți copii

| anita11 a răspuns:

Singur pe lume de hector malot
Robinson crusoe de daniel defoe
Capitan la 15 ani
Doi ani de vacanta de jules verne
La medeleni ionel teodoranu
Copii capitanului grand jules verne
Cismigiu et comp grigore bajenaru
Aventurile lui tom sawyer de mark twain
Acestea sunt niste romane foarte frumoase de care nu ma satur niciodata citindu-le