| anonim_4396 a întrebat:

Salut,o sa fiu scurt.Idea e ca am creat un blog si am pus un articol pe el scris de mine.As avea nevoie de o parere.Ar trebui sa mai scriu sau nu?
O sa va las link-ul pentru a-l citi daca doriti si va rog sa lasati o parere aici sau pe blog.
http://daydreamer.ucoz.com/publ/despre_mine_1/1-1-0-1
Multumesc.

5 răspunsuri:
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Surpeinzător! Chiar m-am regăsit pe mine când eram prin adolescenţă! Îţi vine să crezi sau nu, eram aceeaşi tipologie. Genul liniştit, ruşinos! În prezent, maturizarea şi-a pus accentul, însă acel copil din mine va fi mereu acolo. Şi voi avea grijă să iasă la suprafaţă oridecâte ori e nevoie. În ce te priveşte te-aş sfătui să ai răbdare cu tine. O să vină şi schimbarea atunci când vei avea nevoie şi când te vei simţi pregătit. Nu grăbi nimica, toate vin la timpul lor! Iar în privinţa stilului tău de scriere nu am prea multe de comentat, însă ar fi frumos dacă ai putea să scrii ortografic! P.S.: După virgulă se lasă spaţiu tongue

| HeisenbergBB1 a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Merci! Da, si neatentia e de vina.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru HeisenbergBB1):

N-ai de ce! Mi-a făcut plăcere să citesc!

| corolav a răspuns:

Ai multe greșeli de gramatică.
Ți-am dat aseară un răspuns foarte riguros exact dar robotul corector mi-a făcut o corectură( care nu trebuia făcută), am încercat să repar dar mi s-a anulat tot textul și nu am mai revenit.
În trei locuri pui virgulă după „și". Nu e corect.
Se poate folosi și virgulă după „și" dar numai atunci cînd după „și"urmează o construcție încidentă( o explicație, sau așa ceva). Exemplu: Tocmai voiam să deschid ușa și, în aceeași clipă, mi-am amintit că nu cumpărasem pîine.
Ai scris „s-a schimbat" în loc de „s-a"
Scrii „a-și vrea" ( și încă două chestii similare). Corect este „aș vrea".
Ai scris de două ori „idea". Corect este „ideea" ( articularea substantivului „idee").
Ai scris „ pârînd-umi". Corect este „părîndu-mi". ( Notă: eu scriu numai cu „î" din „i").
Ai scris „Știu sună ciudat". Corect este „Știu, sună ciudat". Deci se impune o virgulă.
Nu sesizezi că după „Știu" faci o pauză în vorbire?
Ai scris „ceva de genul". Corect este „ceva de genul acesta".
Mai exact, vii să întărești, printr-o concluzie, ceva despre care tocmai ai discutat ( cu cineva) pînă în acel moment.
Ai scris „mă voi oprii". Corect este „mă voi opri".
Acest „opri" este infinitivul, care se pune după auxiliarele viitorului( voi, vei, va, vom, veți, vor)pentru a forma timpul viitor.
Viitorul anterior se formează cu participiul ( voi fost întrebat).
Acel „oprii" este perfectul simplu ( persoana I-a, singular) de la verbul „a opri".
Cînd spui acest „oprii" și cînd spui „voi opri", urechea ta nu sesizează cînd pronunți un „i"și cînd pronunți doi de „i"?
Parcă mai erau niște chestii dar nu le mai țin minte.
Indivizii care ți-au scris ( au răspuns) sînt și ei la fel de slab pregătiți la scrierea în limba română.
De aceea nu au făcut în nici un fel referire la cele semnalate de mine.
Nu mai am acum textul tău în față dar parcă spuneai că ai aproape 19 ani. Adică ești în ultima clasă de liceu. Nu ai voie ca, pînă la acest moment al vieții tale, să ai atîtea lipsuri în materie de scriere în limba română.
Dacă ai pretenția de a te apuca să susții un „blog", adică o revistă personală, nu ești conștient de faptul că, în primul rînd, pentru a realiza acest al tău demers, trebuie să știi să scrii corect românește?
Cînd e vorba de vorbire aceste greșeli nu se sesizează ( de către interlocutori) dar cînd e vorba de scris aici este absolut necesar să scrii corect.
Asta e părerea mea!
Să fii sănătos!

| corolav a răspuns:

Din nou am fost corectat de robot.
Vezi cum ai scris tu la „s-a schimbat".
Pentru că eu am scris în răspunsul meu așa cum ai scris tu ( pe mine m-a corectat dar pe tine nu) și robotul a scris „s-a ".