| Neo12md a întrebat:

Salut! Puteți să-mi recomandați 5 cărți de educație financiară?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ma pricep dar vad ca sunt in top: https://sortter.com/ro-ro/blog/articol/carti-educatie-financiara/

| mODIN a răspuns:

Tin sa mentionez ca o mare problema cu intreg domeniul 'educatiei financiare' e ca e plin de carti, cursuri si articole scrise de oameni care n-au nici un fel de certificari sau experienta care sa-i recomande ca experti. Sa nu mai zic de escrocii de la OVB...

Totusi, uite cateva care sunt relativ 'canonice' daca le-ai putea numi asa:

Kawasaki - Tata bogat, tata sarac
Clason - Cel mai bogat om din Babilon
Girard - Cum sa vinzi orice, oricui
Asoltanie - Draga, unde-s banii
Guda - Banii in miscare

Totusi, daca stii engleza, ti-as recomanda mai degraba doua podcasturi unde primesti sfaturi mult mai practice, si care sunt coordonate de oameni care, cred eu, se pricep mai bine: 'Listen Money Matters' si 'You Need a Budget'

| KovacsB a răspuns:

Punguta cu doi bani.