| Abbey7 a întrebat:

Ce carti bune puteti sa-mi recomandati?

11 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Lolita-Vladimir Nabokov
Copii de aruncat-Murakami
Carrie-Stephen King
Jocul lui Gerald-Stephen King
Fructul interzis. Romanul erotic al unei femei din lumea araba-Nedjma
Mireasa dezgolita-Nikki Gemmell
Arsa de vie-Suad
Istoria erotismului-Georges Bataille
Copilul fluviului-Mcauley
Balzac si micuta croitoreasa chineza-Dai Sijie
Padurea norvegiana-murakami

| Abbey7 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Lolita am citit si nu am inteles de ce este atat de apreciata, poate ma luminezi tu. big grin

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Abbey7):

Nu stiu altii, dar eu am terminat de citit cartea asta acum doua zile, mi-a placut subiectul, e unul nemaintalnit, dragostea unui individ pentru o fetita de 12 ani, de fapt, nu "dragostea", ci obsesia.Se casatoreste cu mama ei pentru a fi mai aproape de "nimfa", si sfarsestie pana a o viola.E ca si cum ai intrat in mintea pedofilului.
Daca ma gandesc asa la subiect, mi se pare dezgustator, dar felul in care e scrisa nu ma dezgusta, ci din contra ma uimeste sa vad ce fel de pasiuni perverse poate avea un om pentru o copila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asul de cupa, de trefla, jocker.atu, din maneca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

~ Fluturi
~ Miss Peregrine
~ Camera 1408
~ Alchimistul
~ De veghe în lanul de secară
~ Codul lui Da Vinci
~ Jocurile foamei
~ Minunea
~ Jurnalul lui Caty
~ Harriet spionează
~ Când mă vei întâlni
~ Fablehaven
~ Coraline

| ShadoWCrist a răspuns:

Sherlock Holmes, Divergent, Jocurile foamei, 2000 de leghe sub mari, Dracula.

| Sărmăluță a răspuns:

De veghe în lanul de secară-J. DSalinger
Crimă și pedeapsă-F.Dostoievski
Umbra vântului-Carlos Ruis Zafon
De ce iubim femeile-Mircea Cărtărescu
Viaţa pe un peron-Octavian Paler
Pe culmile disperării/Eseuri-Emil Cioran
Delirul-Marin Preda
Alchimistul/Veronika se hotărăște să moară-Paulo Coelho
Cadavrul din bibliotecă+celelalte cărți ale ei-Agatha Christie
Scrisoare de dragoste-Mihail Drumeş
Martorul-Simon Tolkien
Ora vrăjită-Kristin Hannah
Povestea fără sfârșit-Michael Ende
Străinul-Albert Camus
Mic dejun la Tiffany-Truman Capote
Cartea neagră a secretelor-F.E. Higgins|
Muntele vrăjit-Thomas Mann
La răsărit de Eden-John Steinbeck

| AnimalLover02 a răspuns:

Sharlock Holmes(e o carte super car te tine in suspans si pentru. orice varsta)

| MirelusRoxi a răspuns:

Sub aceeasi stea si cautand-o pe Alaska, ambele de John Green. Divergent, Insurgent de Veronica Roth.

| elena99c a răspuns:

De veghe in lanul de secara-o carte relaxanta dupa mine, Jurnalul Annei Frank, Nostalgia de Mircea Cartarescu, Un om sfarsit de Giovanni Papini. Sper sa iti placa macar una dintre ele! Sunt cele mai recente carti pe care le-am citit si, spre surprinderea mea, toate m-au marcat intr-o oarecare masura.

| AlexXxKiiddxD a răspuns:

Crima si Pedeapsa