| AlexCătălin21 a întrebat:

Salut,spuneti-mi care sunt cele mai elaborate romane/poezi din literatura romana?

2 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! cele mai frumoase poezii si maim elaborate din literatura romana mi se par cele eminesciene. "Luceafarul" e un poem filozofic profund si plin d eintelesuri si semnificatii, iar poeziile sale pe tema naturii si a iubirii, precum "Sara pe deal", "Dorinta", "Lacul", "craiasa din povesti", "Floare albastra" sunt minunate. Elaborate mi se par si poeziile bacoviene, de un autentic simbolism romanesc, ce te transpun cu adevarat in acea stare de tristete profunda, de depresie si dezolatre, de spleen. Ar mai fi si poeziile cu substrat filozofic ale lui Lucian Blaga si cele ale poetului-matematician Ion Barbu, cu simboluri inedite si cuvinte inventate. In ceea ce priveste romanul romanesc, mi se pare foarte profund romanul lui Camil petrescu, "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de arzboi", prin introducerea subiectivismului in literatura romana, prin evidentierea trairilor interioare ale reoului si prin constructia sa moderna. De asemenea, Eliade este un scriitor profund si are romane deosebite.

| Iunona a răspuns:

Din cate am inteles poeziile lui Eminescu. Are un anumit fel de a inventa expresii ( ex visam un vis) care nu pot fi traduse in alte limbi. Adaugand si muzicalitatea inascuta, influentele filosofice, sensul multiplu, etc, poeziile lui Eminescu devin cele mai elaborate. Cat despre romanul romanesc cel mai elaborat...grea decizie! Inclin sa cred ca Camil Petrescu. Nu stiu sigur. Dar avand in vedere ca a schimbat lit romana prin introducerea subiectivitatii si ca nu este chiar atat de usor de citit si inteles pe deplin, pe el as da vina.