| teo530 a întrebat:

Am citit cartea Chirugul de Tess Geritson si acum citesc Clubul Mefisto. Imi place cum scrie si chiar am cautat pe Google cate carti a scris. Am vazut ca intre Chirugul si Clubul Mefisto mai sunt alte carti in care cred ca poveastea personajelor continua cu alte cazuri dar si viata lor personala. Cred asta pentru ca in Chirugul Rizoole era singura, fara copii, fara barbat(ba chiar ii ura), si in Clubul Mefisto are o fetita. Cred ca mai bine m as opri din citit si sa caut urmatoarea carte dupa Chirugul ca sa le citesc in ordine. E bine asa nu?
Voi ce carti imi mai recomandati de la Tess sau de la alti scriitori(nu trebuie sa fie cunoscuti, cartea sa fie buna)? Imi plac genurile horror, thriller, mister cel mai mult.

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Seria Jane Rizzoli, una dintre puținele serii care au fost editate chiar în ordinea cronologică, lucru atât de rar la editurile din România:
1.Chirurgul
2.Ucenicul
3.Păcătoasa
4.Dublura
5.Dispariția
6.Clubul Mefisto
N-a mai fost nimic altceva tradus deși seria mai are încă 6 cărți.
Alte cărți în genul Thriller:
Tana French-Pădurea
Jeffery Deaver-Seria Lincoln Rhyme: Colecționarul de oase, Dansând cu moartea, Scaunul gol, Maimuța de piatră, Omul dispărut, A douăsprezecea carte, Luna rece, Fereastra spartă
James Patterson- seria Women's Murder Club: 1-ul pe lista morții, A 2-a șansă, Al 3-lea caz, 4iulie, Al 5-lea călăreț, A 6-a țintă, Al 7-lea cer, A 8-a mărturisire, A 9-a judecată, A zecea aniversare, A 11-a oră
James Patterson-seria Alex Cross
Karin Slaughter: Furie oarbă, Post-mortem, Obsesia, Triptic, Suflete pustiite
Craig Russell-seria Jan Fabel: Vulturul însângerat, Fratele Grimm, Roșu pentru totdeauna
Claus Cornelius Fischer-Și ne iartă nouă păcatele noastre
Jussi Adler-Olsen-seria Departamentul Q: Camera groazei, Vânătorii de oameni, Somnul rațiunii
Mo Hyder-Omul-pasăre, Tratamentul
Steve Berry-seria Cotton Malone: Moștenirea templierilor, Conexiunea Alexandria, Trădare la Veneția, Tezaurul împăratului, Răzbunare la Paris
Michael Connelly-seria Harry Bosch (Bufnița de plastic, Ancheta, Jocuri de culise, Jocul de domino, Chipul dur al despărțirii)
Lauren Henderson-seria Sam Jones: Femeie. Albă. Moartă, Rochia neagră de latex, Prea multe blonde, Margarita cu gheață
Horror:
Stephen King-Salem's Lot, Orașul bântuIT, Apocalipsa
Serge Brussolo-Febra, Lacăte carnivore, Moartea cu melon, Krucifix, Carnavalul de fier, Doctorul Schelet, Haita
Dean Koontz-În puterea nopții, Trăiește noaptea
Clive Barker-Cărțile însângerate, Cabal, Everville
Guillermo del Toro & Chuck Hogan-Molima
Sper sincer că ai mai mult de 15 ani fiindcă unele cărți au niște scene prea puțin potrivite pentru cineva sub vârsta asta.

5 răspunsuri:
| teo530 explică:

Daca stiti si serialul care a fost odata la protv va pup.

| Adry05 a răspuns:

Eu le-am citit in dezordine si tot a fost ok, nu iti prea influenteaza restul cazurilor. Citeste disparitia neaparat, e geniala, mi se pare cea mai buna din toata seria. si dublura mi-a placut.

| teo530 explică (pentru Raven):

Multumesc pentru lista am ce face in urmatorii 2 ani laughing.

| teo530 explică (pentru Adry05):

Multumesc de raspuns. Daca la tine nu a avut nimic ca nu ai pastrat ordinea atunci la mine nu are ce. O sa termin Clubul Mefisto la care sunt acum si dupa o sa incerc sa le citesc in ordine, dar daca nu gasesc o carte nu stau in pana si o sa trec la urmatoarea.

| Raven a răspuns (pentru teo530):

Cu plăcere! Lectură plăcută! Când le termini pe astea, anunță-mă, îți mai spun și alte titluri laughing