| koko a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste carti SF, mystery, horror sau thriller misto de citit. Pe care le recomandati?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

SF-Isaac Asimov-Cavernele de oţel, Soarele gol, Roboţii de pe Aurora(printre altele), Frank Herbert-seria Dune, Philip K Dick-Ubik, Vânătorul de recompense, Omul din castelul înalt, Poul Anderson-Operaţiunea Haos, Patrula timpului, Coridoarele timpului, Alexei Panshin-Ritual de trecere, Norman Spinrad-Maşinăria rock´n´roll, Kate Wilhelm-Unde cândva suave păsări cântătoare, William Gibson-Neuromantul, Lumina virtuală, Robert A Heinlein-Stea dublă, Infanteria stelară, Roger Zelazny-Domn al Luminii, Nemuritorul, Gordon R Dickon-Lup şi fier, Furtună de timp, Walter Jon Williams-Supercablat, Sebastian A Corn-2484 Quirinal Ave., Dan Doboş-trilogia Abţia, Cole Perriman-Insomnimania, Philip Jose farmer-seria Lumea Fluviului, Ursula K LeGuinn-Lumea lui Rocannon, Mâna stângă a întunericului, Arkadi & Boris Strugaţki-Picnic la marginea drumului, Brian Aldiss-Helliconia, Gerard Klein-Seniorii războiului, Gambitul stelelor, Sceptrul hazardului, Bernard Weber-Thanatonauţii, Orson Scott Card-Jocul lui Ender, Vorbitor în numele morţilor, Xenocid şi celelalte cărţi ale lui

6 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Horror-Serge Brussolo-Krucifix, Haita, Lacăte carnivore, Carnavalul de fier, Moartea cu melon, Doctorul schelet, Febra, Mâncătorii de ziduri, Coşmar de închiriat, Stephen King-Oraşul BântuIT, Shining, Apocalipsul, Christine, Misery, Carrie, Cimitirul animalelor, Dolores Clairborne, Jocul lui Gerald, O mână de oase, Capcană pentru vise, Lucruri preţioase, Zona moartă, Culoarul morţii, Salem´s Lot, oate că nu toate sunt horror în adevăratul sens al cuvântului însă mie îmi place Stephen King sub orice formă. O nuvelă de groază care garantat îţi dă fiori a scris George R R Martin-Regii nisipurilor, o găseşti şi pe net.Alţi autori-Clive Barker-Cărţile însângerate, Cabal, Everville, Dean Koontz-Sălaşul răului, Beţia sângelui, Miezul nopţii, John Saul-Umbra, Creatura, Chinuieşte-i pe copii, Prezenţa, Întuneric, Chelsea Quinn Yarbro-Hotel Transilvania, Palatul, Nopţile bestiei, Anne Rice-Interviu cu un vampir, Vampirul Lestat, Vampirul Armand, Vampirul Vittorio, Regina damnaţilor, Diavolul Memnoch, Povestea hoţului de trupuri, Bram Stoker-Dracula, Sălaşul viermelui alb, Rubinul cu 7 stele, Doamna în giulgiu

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Thriller-Dan Brown-Îngeri şi demoni, Codul lui Da Vinci, Simbolul pierdut, Stieg Larsson-trilogia Millennium (Bărbaţi care urăsc femeile, Fata care s-a jucat cu focul, Castelul din nori s-a sfărâmat), Dolmen-Nicole Jamet & Marie-Anne Le Pezennec, David Baldacci-Ultima secundă, Jocul orelor, Jorge Molist-Inelul, Michael Baden / Linda Kenney-Tăcerea, Ian Caldwell & Dustin Thomason-Misterul manuscrisului, Thomas Gifford-Assassini, Clive Cussler-Sahara, Aurul incaşilor, Walhalla, Odiseea troiană, Steve Berry-Camera de chihlimbar, AJ Hartley-Masca lui Atreus, Jeffrey Deaver-Păpuşa, adormită, Luna rece, Tana French-Pădurea, Tara Moss-Split, Fetiş, Nelson DeMille-Plum Island, James Patterson-1-ul pe lista morţii, A 2-a şansă, Al 3-lea caz, Michael Connelly-Ancheta, Piste false, Darling Lili, Martin Cruz Smith-Gorki Park, Golful Havana

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mystery-Fergus Hume-Pasajul secret, Mumia verde, Arnold Bennett-Hotel Grand Babylon, Edgar Wallace-Arcaşul verde, Taina călugărului negru, Dublura, Moartea stă la pândă, Secretul cheii de argint, Valea fantomelor, Camera 13, Fiicele nopţii, Măştile morţii, Maurice Leblanc-Arsene Lupine şi enigma acului scobit, Misterul de la Barre-Y-Va, Afacerea Kesselbach, Domnişoara cu ochi verzi, Prinţul de Jericho, Agatha Christie-Crima din Orient Express, Cei cinci purceluşi, Elefanţii nu uită niciodată, Crima din Mesopotamia, Moarte pe Nil, Doamna McGinty a murit, Cine l-a ucis pe Roger Ackroyd, Crima din casuţa strâmbă, Arthur Conan Doyle-Câinele din Baskerville, Semnul celor patru, Un studiu în roşu, Mary Higgins Clark-Enigme, Prefă-te că n-ai observat, Îi place muzica, îi place dansul, Aminteşte-ţi de mine, Clopoţelul n-are limbă, Revelaţia, Escrocheria, Fără scăpare, Pasărea nopţii, Sfârşit de coşmar, Casa blestemată, Mesaje misterioase, Danila Comastri Montanari-seria Mistere în Roma Antică-Cave canem, Parce sepulto, Morituri te salutant, Cui prodest, In corpore sano, Dorothy L Sayers-O moarte suspectă, Cele 5 piste false, Reclama ucigaşă

| Mefisto23 a răspuns:

Colectia Stephen King. E nesfarsit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti voi spune : ERAGON, ERAGON II, BRISINGR.Sunt frumoase, despre dragoni, elfi, magie...si altele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bram Stocker: Dracula, Anne Rice: Interviu cu un vampir