| NuGasescNume98 a întrebat:

Am o nelamurire legata de programa de bac...Eu am studiat povestirea- Mihail Sadoveanu "Fantana dintre plopi" insa nu stiu daca povestirea este acceptata la bac. Citind programa as inclina sa spun ca nu ar fi si m-as risca daca as prezenta-o. Acolo nu se precizeaza nimic de povestire dar nici de roman traditional (care ar putea inlocui povestirea, ca opera a lui Sadoveanu). Parerile sunt impartite. Ma gandesc ca din moment ce am studiat povestirea cu profa la clasa e acceptata si la bac.Dar pe de alta parte citind programa nu stiu ce sa zic.Tin sa precizez ca pe net am vazut povestirea "Fantana dintre plopi" sau "Hanul Ancutei" ca specie ce trebuie pregatita pentru bac, dar pdf.ul de pe site.ul oficial ma pune serios pe ganduri. Poate nu inteleg eu bine ceea ce este scris in programa. Daca e cineva mai in masura care ma poate ajuta i-as fi profund recunoscator...

2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Si eu am invatat atat baltagul, cat si fantana dintre plopi. Nu mai stiu exact, dar la fantana dintre plopi e ceva mai deosebit, fiind povestire in rama. Cred ca trebuia invatata in cazul in care cere povestire de un anumit autor sau dintr-o anumita perioada, baltagul neputand a se incadra, fiind roman. Deci e ok sa inveti, desi sunt slabe sanse sa pice asa ceva. Moara cu noroc iarasi nu a cazut la bac de destul de mult timp

| Adry05 a răspuns:

De ce nu-ti intrebi profesorul de romana? Ti-ar spune mai clar si mai sigur avand in vedere ca va corecta la randul sau.
Din ce stiu eu, povestirea nu e inclusa ca specie la bac. Eventual iti poate da Sadoveanu, e canonic din cate stiu.
Romanul traditional intra.