| hjddyyysyhs a întrebat:

Am varsta de 12 spre 13 ani. Sunt confuz. Nu stiu ce carte sa citesc. Intrebarea mea este: ce parere aveti despre,, Winnetou"? E buna colectia pt varsta mea? Daca nu, ce carte imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| a852 a răspuns:

Salutare!
Având în considerare vârsta, cred că ţi-ar prinde foarte bine să citeşti cărţile adresate în mod special adolescenţilor. Din experienţă îţi spun că dacă aş fi citit anumite cărţi la vârsta asta, cred că mi s-ar fi părut mai interesante, în loc să le fi lăsat „pentru mai târziu", când nu au mai avut acelaşi efect.
Poţi încerca „Jurnalul secret al lui Adrian Mole", cărţi de Jules Verne, apoi poate ţi-ar plăcea „De veghe în lanul de secară", „Aristotel şi Dante descoperă secretele Universului" şi romanele scrise de John Green ori David Levithan. Îţi recomand să încerci şi cărţile clasice, poate că îţi plac cele din programa şcolară.
Indiferent cu ce începi, obligatoriu trebuie să citeşti „Elevul Dima dintr-a VII-a", „Romanul adolescentului miop" şi „Cireşarii". Sper să-ţi placă la fel de mult cum mi-au plăcut şi mie!
Lectură plăcută!

7 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

E buna

| goldenstar a răspuns:

Incearca sa citesti carti scrise de autori romani.La scoala ce carti va recomanda diriginta sa cititi?

| hjddyyysyhs explică:

La scoala ne recomanda marile sperante dar eu deja am citit-o

| Kaℓi a răspuns:

Pentru varsta ta e foarte potrivita, de asemenea cartile lui Jules Verne.

| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca Harry Potter,e captivanta povestea.
De asemenea poti sa incerci si cartile lui John Green,Jules Verne,Mark Twain etc
Ai putea sa citesti si carti de cultura generala,despre mistere,taine,enigmele Universului, sunt CAPTIVANTE
Uite niste linkuri cu carti, citesti de acolo prezentarile pentru fiecare carte, e un magazin online cu transport gratuit insa tu poti sa te uiti la prezentarile cartilor, sa iti faci o idee si sa alegi:

http://www.libris.ro/carti/cultura-generala

http://www.libris.ro/carti/carti-pentru-copii

http://www.libris.ro/carti/carti-pentru-copii/literatura-universala

Lectura placuta, orice alegi sa citesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi mulţumesc pentru fundă! Chiar sper să îţi placă recomandările mele. O zi frumoasă!