| IsaNikki a întrebat:

As vrea sa-mi recomandati carti cum ar fi "Alchimistul" de Paulo Coelho, am 14 ani, dau funda ^^

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Continuă cu operele Învingătorul este întotdeauna singur, La râul Piedra am şezut şi-am plâns, Aleph, Brida, Unsprezece minute, scrise de același prozator.

S-ar putea să-ți placă și romanele lui Gabriel Garcia Marquez, Dragoste în vremea holerei, Un veac de singurătate sau Incredibila și trista poveste a Candidei Erendira și a bunicii sale fără suflet.

Ori, Arsă de vie (Suad)
http://i.imgur.com/TNztkwh.jpg

Ți-aș recomanda și Magicianul (John Fowles), însă peste câțiva ani...
La vârsta ta, ar fi bine să citești cărțile incluse în bibliografia de clasa a VIII-a: Nuvele (Ioan Slavici), Baltagul (M. Sadoveanu), Cireșarii (Const. Chiriță) etc.

| NOBODY a răspuns:

Citește "Marile Sperante". E geniala.

| KilluaZoldyck a răspuns:

E o carte frumoasa, nu te va plictisi. Ne-a recomandat-o si profesoara noastra de romana

| Sărmăluță a răspuns:

Veronika se hotărăște să moară-Paulo Coelho
Viața pe un peron-Octavian Paler
Umbra Vântului-Carlos Ruis Zafon
Străinul-Albert Camus
De veghe în lanul de secară-J.D.Salinger
Crimă și pedeapsă-Fiodor Dostoievski