| MadalinMihaescu a întrebat:

eu am cea mai dura doamna de romana din scoala. Vreau sa intreb daca e normal daca ne pune sa citim Ioan Slavici, Moara cu noroc pana la vacanta intersemestriala. Apropo sunt clasa a 6 a

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Vacanta intersemestriala e in februarie, din cate stiu.
Ai timp pana atunci sa citesti Moara cu Noroc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La varsta ta am citit Moara cu noroc in cateva ceasuri. 83 de pagini nu-s multe. Am inceput sa citesc din clasa a3-a cu Marile sperante de Charles Dickens. Am ajuns prin clasa a 6-a si citeam aproape un roman de 3-4 sute de pagini pe zi. A fost o perioada cand si uitasem sa invat. A trebuit ca bunica mea sa-mi aplice o corectie pentru a invata. Si, da! Este normal sa mai si citesti ca asa se dezvolta creierul. Nu-mi pare rau ca am citit si mai citesc si astazi. Pot oricand sa duc o discutie despre arta, cultura si nu numai despre fotbal.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este foarte normal sa va puna sa cititi anumite opere literare, care sunt legate de studinerea anumitor scriitori.
Pentru atata lucru o consideri dura, pe profa de romana?
Asta este un lucru foarte normal, cerut de toti profesorii de romana!

| Mayar a răspuns:

Ce?! Moara cu noroc?! Bine ca pe noi ne-a pus sa citim un intreg roman, "Capitan la 15 ani" - intr-o saptamana, iar pe voi va pune sa cititi nuvela! Fir-ar sa fie! Te mai si plangi ca ii putin? Ar trebui sa va dea si voua un roman, intr-o saptamana, sa vezi atunci ce 'bine' ii!