| Ajutor2004 a întrebat:

Imi poate povesti cineva cartea Ciresarii vol I?

Răspuns Câştigător
| AndreeaAndreeoff a răspuns:

În această carte este vorba despre un grup de prietenii care locuiesc pe strada Cireșului. Aceștia sunt: Maria, frumoasă și sensibilă, Tic, frățiorul ei mai mic care era foarte jucăuș, Ursu, care de fapt se numea Teodoru Teodor, foarte puternic și un gimnast neîntrecut, Victor, care este bun la școală și foarte deștept, Dan, un foarte bun prieten, Lucia, isteață și îndrăzneață și Ionel, care uneori e cam plin de el.

Ei și-au dorit să plece într-o expediție, să exploreze Peștera Neagră și să alcătuiască o hartă, iar aceasta să fie expusă la renumita expoziție a școlii. Dar pentru că în peșteră erau și râuri, le trebuia o barcă. Noroc că ei cunoșteau un vânător, Petrăchescu, care avea o barcă de cauciuc. S-au dus și i-au cerut-o. Acesta a început o poveste destul de lungă și foarte plictisitoare în care repeta mereu aceleași fraze. Până la urmă nu le-a dat barca, de aceea s-au hotărât să construiască una din lemne când vor ajunge acolo. Așa că au pornit în expediție. Cu ei l-au luat și pe Țombi, cățelul lui Tic.

Drumul către peșteră a fost lung și obositor, mai puțin pentru Ursu, care era foarte rezistent. În apropierea peșterii, s-au oprit pentru a hotărî cine va merge în peșteră, deoarece puteau intra doar patru. Așa că au tras la sorți. Norocoșii au fost Victor, Maria, Ionel, Tic și, bineînțeles, Țombi. Ceilalți, Dan, Ursu și Lucia, au rămas afară să exploreze împrejurimile și să ia legătura cu cei din peșteră cu ajutorul aparatelor TFF. Înainte de a intra, au construit barca. Au intrat în peșteră. Totul acolo era foarte frumos, ca într-un vis.

După un timp ei primesc un mesaj de la cei de afară. Aceștia spuneau că Ursu s-a întâlnit cu Petrăchescu. Dar, ce nu știa nimeni este că după plecarea lui Ursu, de după o stâncă a apărut un individ cu barbă. El și cu vânătorul plănuiau să afle ce căutau copiii în peșteră și să-i omoare. Cireșarii din peșteră au ajuns la capătul acesteia. Victor descoperi un râu care o lua în jos și s-a gândit că după acel râu mai putea fi ceva. Au coborât și au descoperit o nouă peșteră. Tot atunci au pierdut barca cu tot cu Țombi. Dar, mai târziu, într-o parte îngustă a peșterii, au găsit barca de cauciuc a lui Petrăchescu. Cireșarii au luat-o cu ei.

De la început, pe drumul lor, au descoperit conserve, țigări și bănuiau că se mai află cineva în peșteră. Primul ar fi fost Petrăchescu, dar mai trebuia să fie cu cineva. Vânătorul și bărbosul îi urmăreau. La un moment dat, peștera se împarțea în două. Victor a zis să continue în aceeași direcție, dar Ionel l-a contrazis și a ales drumul opus. Așa că a plecat separat de toți pe drumul lui. Acolo este capturat de cei doi care voiau să-i facă rău. L-au lovit și după aceea l-au ascuns după un bolovan. Ceilalți, îngrijorați, au pornit în căutarea lui.

După ce l-au găsit, acesta le-a spus cine erau urmăritorii. Mai departe de ei erau vânătorul și bărbosul. Vânătorul a ridicat pistolul spre bărbos și i-a mărturisit că el este „Expresul negru", unul dintre cei mai mari răufăcători. A tras în el. După ce a plecat, acesta s-a ridicat. Nu a pățit nimic. Pistolul nu mai avea cartușe. Așa că s-a dus la o cabană din apropiere să ceară ajutor.

Între timp, cireșarii au ieșit din peșteră, dar se aflau într-o prăpastie. Atunci Ursu i-a văzut și i-a salvat cu ajutorul unei frânghii. După aceea, au găsit vechea lor barcă împreună cu Țombi. Au venit și Dan și Lucia și au povestit întâmplările prin care au trecut. La un moment dat, Ursu, știind că Petrăchescu este încă în peșteră, fix în clipa în care era să iasă, l-a blocat acolo cu un bolovan. Atunci au venit și ajutoarele și i-au mulțumit lui Ursu.

Mi-a plăcut această carte pentru că a avut multe aventuri interesante și captivante.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tataia dar e plecatlaughing

| Itanul a răspuns:

Citeste-o singur. Este excelenta. Nici o repovestire nu o egaleaza.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru AndreeaAndreeoff):

Am citit și eu cartea. E una dintre cele mai cunoscute cărți scrise de un scriitor român. Am văzut și filmul.

| munteanuionvictor a răspuns:

Este film (Cireșarii)făcut după carte. Poate îl găsești pe net.

| Ajutor2004 explică (pentru Itanul):

Am citit-o dar nu mai tin minte si nu mai am timp sa o citesc inca o data.