| Onex114 a întrebat:

Imi puteti spune cateva carti asemanatoare cu maitrey, invitatie la vals, elevul dima dintr-a 7... Va rog dou funda happy

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Acum, fiecare carte e unică, fiecare are farmecul ei...
Pe lângă cele menționate de tine, mie mi-au plăcut foarte mult: Pânza de păianjen (Cella Serghi), Scrisoare de dragoste (Mihail Drumeș), Sanda (Mihail Șerban), Lorelei (Ionel Teodoreanu), Noaptea de sânziene, (Mircea Eliade), Nuntă în cer (Mircea Eliade), Orașul cu salcâmi (Mihail Sebastian), Suflete tari (Camil Petrescu), Domnișoara Christina (Mircea Eliade), Circul (Mihail Șerban).
Un alt roman, foarte drăguț (din care am avut bucuria, de a citi câteva capitole) este "Un copil numără stelele" (autor, Menelaos Ludemis- sper să nu fi scris greșit numele autorului), recomandată de dl. Corolav, de pe site.
Și, dacă îți place să citești, mai găsești...

| Cameliapantiru a răspuns:

"Orasul cu salacami''-Mihail Sebastian
"Panza de painjen'', "Mirona''-Cella Serghi
"Adam si Eva''(foarte frumoasa), "Ciuleandra''-Liviu Rebreanu