| Bogdybobo a întrebat:

Imi puteti spune va rog 5 poezii de Tudor Arghezi care au tema asemanatoare cu poezia Prefata tot de Tudor Arghezi?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Poeziile lui Arghezi, ca si cele ale lui Eminescu, pot fi analizate atat analitic(se pot scrie tomuri intregi cu toate intelesurile si mesajele transmise, imbracate de poeti in vestminte poetice, ca sa tautologizez).
Daca le tratam sintetic, putem extrage o idee care imbraca restul explicatiilor.
Poezia 'Prefata " este o poezie care are ca idee :tema poeziei sub forma esteticii. Estetica este dupa o definitie a ceea ce gandesc eu, acea suma de reguli care trebuie sa slujeasca un tip de arta. In cazul nostru : poezia.
Asemenea poezii au mai fost :
1.Prefata la fabulele de Kralov
2. Zdreanta
3.Balada Maestrilor
4. Flacara pazita
5.Biblioteca
Asemanarea este pe criteriul mai sus amintit.