| Polla_Kriszta_2000 a întrebat:

Salut TPU,in limba romana ghilimelele de ce incep de jos si se termin sus? (,, Era frumos")

7 răspunsuri:
| Purplegirl101 a răspuns:

Probabil ca asa ne diferentiem de englezi... Poate... Nu sunt sigura

| Elena9328 a răspuns:

Semnele citării sau ghilimelele („…" ori «…») sunt semne grafice care se întrebuinţează atunci când reproducem întocmai un text sau cuvinte spuse sau scrise de cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena9328):

Mai incearca.

| Elena9328 a răspuns:

Scopul principal al ghilimelelor în limba română este de a marca un citat. De exemplu, în piesa O scrisoare pierdută, personajul Pristanda spune:

― Nevasta zice, pardon: „Dezbracă-te, Ghiță, și te culcă."

Un alt scop al ghilimelelor este acela de a marca folosirea ironică a unui cuvînt sau a unei expresii sau în general de a sublinia ideea că acestea se folosesc cu un alt sens decît cel obișnuit sau într-o manieră neconvențională:

Deținuții au primit „masa de seară", adică o zeamă lungă și cîte un colț de pîine uscată.
ADN-ul este „rețeta" necesară sintezei de proteine.
Ghilimelele se folosesc pentru a menționa cuvinte (prin contrast cu a le folosi), mai ales în condițiile în care nu este posibilă aplicarea caracterelor cursive, preferate pentru astfel de cazuri:

Pisica este un mamifer. (Cuvîntul pisica e folosit efectiv, cu sensul obișnuit.)
„Pisica" este un substantiv. (Cuvîntul pisica este doar menționat, în calitate de cuvînt.)
Tot ghilimelele se mai folosesc și pentru a marca titlul unei opere literare, muzicale etc., în special cînd e vorba de o lucrare de dimensiuni reduse sau care e parte a unui ansamblu mai mare:

poezia „Somnoroase păsărele" a lui Eminescu
bagatela „Für Elise" a lui Beethoven
episodul „Cîntecul sirenei" din filmul Toate pînzele sus!
Similar, ghilimelele marchează denumirea altor entități: Festivalul Internațional „Cerbul de Aur"

De asemenea, ghilimelele se folosesc pentru a marca numele unor personalități atunci cînd acestea apar în denumirile unor instituții sau evenimente:

Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza"
Universitatea Populară „Nicolae Iorga"
Festivalul „George Enescu"

| dannyel86 a răspuns (pentru Elena9328):

Informatia data de tine e foarte utila, dar tot nu ai lamurit utilizatorul de ce un citat sau un cuvant pus intre ghilimele incepe cu ghilimele jos, si nu sus (ca in limba engleza)
„Palatul Copiilor", si nu "Palatul Copiilor".

| JustTheRandomGuy a răspuns:

Incel jos so se termina sus ca sa distingi mai bine cuvintele intre ghilimele in secvente de genul:Cuvintele "ploaia" si "potopul".Nu vad alt motiv pentru care s-ar pune una jos si una sus.

| aneliram a răspuns:

Eu zic : ghilimele puse jos marcheaza inceputul citatului (se deschid), iar cele puse sus marcheaza sfarsitul ( se inchid).