| Andrei0510 a întrebat:

Trebuie sa citesc o carte pentru dupa vacanta.Se numeste "Zorba Grecul".In biblioteca mea,am gasit o alta carte, de aelasi autor, numita "Alexis Zorba". Credeti cumva ca sunt aceeasi carte?

Funda! happy

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

DA! Atât Zorba Grecul, cât și Viaţa şi peripeţiile lui Alexis Zorbas (acesta fiind titlul complet al carții!), apărut în 1946, autor Nikos Kazantzakis, sunt unul și același roman.
Lecturează-l cu încredere!

3 răspunsuri:
| PhhEuValy a răspuns:

Nu poate fi aceiasi carte numai daca are acelasi titlu... i ca si cum ai spune ca trebuie sa manac un pastrav dar, in balta mea am gasit un biban amandoi sunt pesti. Credeti cumva ca e acelasi peste?" nu spun asta cu rautate, doar ti-am explicat, si nu, nu cred ca e aceeasi carte

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru PhhEuValy):

Nu zici bine...

| Andrei0510 explică (pentru floresdemayo):

Am cautat pe wiki intre timp pe wiki si am ce scria. Vroiam doar sa ma asigur ca e corect.Multumesc pentru raspuns!