| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit in biblioteca o carte numita " Castelu Palarierului ", ati citit-o? Si daca da, despre ce este vb straight face?

Răspuns Câştigător
| demonangel37 a răspuns:

Daca iti spun ce contine nu o sa mai fie nici un interes apoy so citesti A. Cronin scrie destul de frumos si este o carte cu mai multa aventura ca sa zic asa

2 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Cronin este un romancier care nu si-a anulat prima personalitate, de om de stiinta. Precizia impersonala a cercetatorului de laborator si a chirurgului se simte, si in acest roman, in exactitatea conturului tuturor personajelor si in siguranta observatiei sociale datorita careia autorul reuseste inca o data sa ofere o panorama superba a societatii engleze din ultima perioada a secolului al XIX-lea. Dar in acest cadru istoric perfect schitat, in mare amanuntime si cu multa fidelitate, se desfasoara povestea unor caractere tip, valabile in orice epoca. James Brodie, palarierul care se crede nobil, o bruta dezlantuita, orgolioasa, de o impulsivitate animalica, este creat dupa sablonul omului care nu-si cunoaste locul sau, cu alte cuvinte, care nu stie care ii este lungul nasului. O atitudine dezastruoasa atit asupra propriei persoane, cit si asupra celor din jur Si o carte cu pilde, ce merita din plin a fi citita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Arisnotes.wordpress.com/2009/09/26/castelul-palarierului
gasesti acolo, toata povestea.